Rozmawiali o wyzwaniach i o sposobach pozyskiwania dotacji – w Instytucie Europejskim w Łodzi odbyło się wczoraj Forum Podmiotów Ekonomii Społecznej. PES to stowarzyszenia, ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe, fundacje czy spółdzielnie socjalne. W PES działają osoby, które dają pracę i szansę na samodzielność życiową niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, bezdomnym, tym, którzy mają niewielkie szanse na rynku pracy.
To bardzo ważne spotkanie, bo podczas Forum mogliśmy wymienić doświadczenia, ale także podsumować dotychczasowe działania, które ostatnio były szczególnie trudne, bo przecież wszyscy byliśmy zmuszeni funkcjonować w trybie pandemicznym. Do tego doszedł jeszcze kryzys międzynarodowy, czyli wojna w Ukrainie i wiążący się z tym kryzys migracyjny. Poza tym sytuacja międzynarodowa przełożyła się też choćby na ceny energii. Dziś rozmawialiśmy o podmiotach ekonomii społecznej, ale takich, które działają w przestrzeni gospodarczej. To bardzo ważne, by pokazać, że ekonomia społeczna i ekonomia rozumiana tradycyjnie mogą się zazębiać, współpracować i wspólnie osiągać efekty, które służą mieszkańcom naszego regionu. Ekonomia nie musi być bezduszna i PES właśnie to udowadniają
– mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego, wręczając podczas Forum Certyfikaty Znaku Promocyjnego Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny”.
Certyfikat Znaku Ekonomii Społecznej „Zakup Prospołeczny” otrzymały w tym roku 3 podmioty z Łódzkiego:
Fundacja Sentivenio z Łodzi
Instytut Równość i Dostępność z Łodzi
Fundacja „ZA” z Radomska
Organizatorem Forum było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Fot. lodzkie.pl