Od 1 sierpnia do 30 września będzie można składać wnioski o wypłatę tzw. bonu energetycznego. Muszą trafić do wójtów, burmistrzów lub prezydentów, a rozpatrzone zostaną w ciągu 60 dni.
13 czerwca weszła w życie ustawa z 23 maja o bonie energetycznym. Jednostki samorządu terytorialnego, a dokładnie wójt, burmistrz, prezydent – jest zobowiązań do tego, aby od 1 sierpnia gospodarstwa domowe, które będą się starały o dopłatę do czynników tj. rachunki za prąd, energię cieplną, mogły składać wnioski. Termin ich rozpatrzenia to 60 dni. Czy już państwo podjęliście działania, by trafić do mieszkańców, aby od 1 sierpnia takie wnioski mogły spływać do gminy? – pytał na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu radny Robert Kaja, jednocześnie prezes Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Realizacją bonu energetycznego będzie zajmował się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wydział rodzinny przy ulicy POW. Wiem, że pani kierownik zamówiła druki wniosków i zamieściła tę informację na stronie MGOPS-u, my celowo troszkę jeszcze o tym nie mówimy, bo wiemy, że to się wiąże z dużym ruchem w wydziale. Przed 1 sierpnia zostanie zrobiona duża kampania informacyjna w mediach do mieszkańców poprzez media nasze lokalne, że można przyjść i złożyć wniosek w wydziale przy ul. POW. – wyjaśniała Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia.
Ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje zróżnicowanie stawki bonu energetycznego i dokonuje podziału na 4 grupy gospodarstw domowych:
1) dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 300 zł;
2) dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 400 zł;
3) dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 500 zł;
4) dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 600 zł.Gdy główne źródło ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i źródło to jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), to kwota bonu energetycznego dla tych gospodarstw jest zwiększona o 100%. W tych przypadkach będą wypłacone następujące stawki bonu energetycznego:
1) dla jednoosobowego gospodarstwa domowego – 600 zł;
2) dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób – 800 zł;
3) dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób – 1000 zł;
4) dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób – 1200 zł.
– informuje www.infor.pl.
Fot. Freepik.com