Artystyczny projekt pn. „Międzynarodowe wystawienie sztuki na podstawie Snu nocy letniej Williama Szekspira” w adaptacji i reżyserii Magdaleny Pioruńskiej otrzymał dofinansowanie i dzięki temu grupa teatralna z tej szkoły poleci na Maltę. To kolejna możliwość, aby młodzież doskonaliła język i poznała kulturę innego kraju.
Skorzystaliśmy z projektu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji „Ponadnarodowa mobilność uczniów”. Projekt został złożony w listopadzie ubiegłego roku. Naszym celem było kontynuowanie działań, które zostały podjęte przez panią Magdalenę Pioruńską i grupę jej bardzo zdolnych uczniów – mówi Elżbieta Urbańska-Golec, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu – W ubiegłym roku uczniowie przygotowali nagrodzone certyfikatem europejskim przedstawienie „Poskromienie złośnika” i był to początek dobrego pomysłu, aby wyjść z kształceniem językowym poza Wieluń i poza Polskę. Udało nam się pozyskać partnera, jest to szkoła St. Catherine`s High School na Malcie w bardzo urokliwej miejscowości Pembroke. I to wspólnie z uczniami z Malty uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu będą przez dwa tygodnie pracowali nad przedstawieniem teatralnym na podstawie „Snu nocy letniej” Williama Szekspira. Jest to forma edukacji językowej bardzo nowoczesnej, ale z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że projekt ten doskonale wpisuje się w kształcenie kompetencji kluczowych. Są to nie tylko zresztą kompetencje kluczowe, ale to co bardzo ważne, to kompetencje kulturalne, społeczne i również kompetencje przedsiębiorczości, ponieważ uczniowie od samego początku będą zmuszeni do samodzielności. To nie tylko kwestia pobytu dwutygodniowego, ale również kwestia mobilności.
Jeżeli chodzi o kulisy pisania tego projektu, to tutaj bardzo zaangażowała się młodzież – dodaje Magdalena Pioruńska, nauczycielka języka angielskiego – Oni chcieli rozwijać się dalej, chcieli wyjść z tym poza szkołę. Posłuchałam ich. Co jest w tym wszystkim fajne? Pracuję w technikum, jest to szkoła zawodowa i mogłoby się wydawać, że ludzie bardziej myślą o tym żeby iść do pracy, wykształcić się w danym zawodzie, który przyniesie im w przyszłości konkretne korzyści, a tutaj się okazuje, że są wśród tych ludzi artyści.
20–sto osobowa grupa uczniów wyleci na Maltę w pierwszych tygodniach września. Więcej w rozmowie z moimi gośćmi tutaj.