Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczyli w szkoleniu, które przeprowadzili ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Terytorialsi ćwiczyli zasady triażu, czyli segregacji poszkodowanych w wypadkach oraz ewakuację rannych do szpitali w przypadku zdarzeń masowych – czyli takich, w których liczba poszkodowanych jest tak duża, że przekracza możliwości udzielenia im pełnej pomocy medycznej dostępnej przez przybyłe na miejsce zdarzenia służby ratownicze – informuje Małgorzata Glińska, rzeczniczka prasowa 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Nasi żołnierze od marca zaangażowani są w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią. Jednocześnie nieustannie szkolą się, by utrzymywać gotowość wsparcia społeczeństwa, systemu opieki zdrowotnej, służb ratowniczych i samorządów w sytuacjach kryzysowych.
Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej uczestniczą w kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, który jest realizowany cyklicznie we współpracy z WSRM w Łodzi – mówi ppłk Marcin Markiewicz, dowódca 91 batalionu lekkiej piechoty ze Zgierza. – Założeniem tego działania jest nabycie przez żołnierza obrony terytorialnej po kursie KPP, wyposażonego w plecak medyczny, wiedzy i umiejętności pozwalających na wsparcie systemu ratownictwa medycznego w przypadku wystąpienia sytuacji masowych.
Fot. 9ŁBOT