Ziemia Wieluńska to ciągle mało znane wśród turystów, lecz bardzo atrakcyjne miejsce na mapie współczesnego województwa łódzkiego. Słynie przede wszystkim ze swojej oryginalnej zabudowy, na której tle szczególnie wyróżniają się drewniane kościoły. Wszystko to za sprawą ich wieku – większość wieluńskich świątyń jest datowanych na XVI w., co stanowi ewenement na skalę ogólnopolską – tak stare i do tego drewniane kościoły należą bowiem do rzadkości. Ich podziwianie w pełnej krasie umożliwia Szlak Wieluńskich Kościołów Drewnianych.
Drewniane kościoły typu wieluńskiego. Czym się charakteryzują?
Drewniane kościoły to jedna z perełek turystycznych Ziemi Wieluńskiej. To także jeden z największych skarbów ludowej architektury drewnianej. Większość z nich wygląda dość niepozornie – to niewielkie, ale bardzo urokliwe wiejskie kościółki, które urzekają swoją oryginalną konstrukcją. Kościoły wieluńskie posiadają zrębową konstrukcję ścian, nawy i prezbiterium. Są zbudowane z drewna modrzewiowego, a ich dachy kryte gontem. Świątynie są skromne z zewnątrz, lecz bogato zdobione w środku – zdecydowanie warto więc wstąpić do ich wnętrza.
Drewniane kościoły wieluńskie można odwiedzić w ciągu jednodniowej wycieczki. Aby jednak w pełni nacieszyć się ich urokiem, a przy okazji zobaczyć także inne drewniane zabytki Ziemi Wieluńskiej, warto pokusić się o zorganizowanie dłuższej wycieczki, która będzie miała swój początek już na przedmieściach Wielunia. To właśnie tu stoi pierwsza ze świątyń na Szlaku Wieluńskich Kościołów Drewnianych. Miejsce na nocleg można znaleźć w miejscowościach położonych na trasie. Jakie formy zakwaterowania oferują – odpowiedzi na to pytanie warto poszukać za pośrednictwem największego polskiego portalu turystycznego nocowanie.pl.
Szlak Wieluńskich Kościołów Drewnianych i zabytki na trasie
Szlak Wieluńskich Kościołów Drewnianych łączy ze sobą 15 drewnianych świątyń zlokalizowanych w okolicach Wielunia. Cała trasa ma długość ok. 80 km i przez to świetnie sprawdzi się na kilkudniową wycieczkę połączoną z nocowaniem w jednej z miejscowości na szlaku. Trasę możemy pokonać zarówno samochodem, jak i rowerem, a nawet na piechotę.
Szlak Wieluńskich Kościołów Drewnianych, pomimo swoich niewątpliwych walorów turystycznych, nie jest tak popularny, co podobne trasy dostępne w innych regionach. Nie oznacza to jednak, że jest mniej atrakcyjny – wręcz przeciwnie! Drewniane kościoły typu wieluńskiego zdecydowanie zachwycają i stanowią jedną z perełek turystycznych regionu.
W pierwszej kolejności warto zobaczyć kościół pw. św. Barbary Dziewicy i Męczennicy. Świątynia stoi na przedmieściach Wielunia, a jej powstanie datowane jest na rok 1515. Kolejnym przystankiem na szlaku jest miejscowość Gaszyn i znajdujący się tu kościół pw. Najświętszego Imienia Maryi Panny. To niewielka, drewniana świątynia, w której czuć klimat dawnych lat. W Kadłubie mieści się natomiast kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, który posiada piękne wnętrze utrzymane w stylu barokowym.
W odległości ok. 6 km od Wielunia znajduje się wieś Popowice, na terenie której stoi drewniany kościółek wybudowany bez użycia gwoździ. Posiada bardzo wysoki dach kryty gontem, a w jego wnętrzu turyści mogą podziwiać renesansowy ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Bolesnej. Aby zobaczyć kościół od środka, należy umówić się na jego zwiedzanie z miejscowym proboszczem.
Najcenniejsze zabytki drewniane Ziemi Wieluńskiej
Najcenniejszym kościołem typu wieluńskiego jest natomiast świątynia Świętej Trójcy, zlokalizowana w Grębieniu. To także jeden z najstarszych obiektów sakralnych w całym województwie łódzkim! Jego wnętrze zdobi przepiękna polichromia późnogotycka uznawana za jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów polskiej sztuki sakralnej z tego okresu.
To tylko niektóre ze wszystkich 15 drewnianych kościołów, które czekają na turystów na Szlaku Wieluńskich Kościołów Drewnianych. Oprócz nich, w czasie urlopu w sercu Ziemi Wieluńskiej warto zobaczyć także inne przykłady drewnianej architektury. Zabytki Ziemi Wieluńskiej to bowiem nie tylko najsłynniejsze kościoły, lecz także drewniane wiatraki, w tym najbardziej znany z nich w Kocilewie, a także dwór szlachecki w Ożarowie, w którym aktualnie mieści się filia Muzeum Ziemi Wieluńskiej – Muzeum Wnętrz Dworskich.
Fot. Adobe Stock