O prawie można mówić interesująco. Dowodem na to jest wystąpienie wielunianina, prof. dr. hab. Andrzeja Marciniaka z Uniwersytetu Łódzkiego, który wczoraj podczas 29. spotkania z cyklu „Ludzie i ich pasje” w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu przedstawił studium z problematyki prawnej „Pana Tadeusza”. Asystowała mu uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki Maria Szymańska, przyszła studentka prawa.
Prof. Andrzej Marciniak to absolwent I LO im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Swoje rodzinne miasto darzy sentymentem, ale jak powiedział, w przeszłości wybrał prawo, aby się z tego miasta po prostu „wyrwać”, a wiele jego zawodowych wyborów, jak wyznał, zdarzyło się przez przypadek. Nad studium z problematyki prawnej „Pana Tadeusza” spędził dwa miesiące, pracując w swoim letnim domu w Toporowie nad Wartą.
I ten pomysł powstał kiedy kilka lat temu, już jako profesor prawa, przeczytałem po raz trzeci „Pana Tadeusza”, bo czytałem go najpierw w szkole podstawowej, a potem tutaj w liceum. I wówczas jako młodego człowieka interesowały mnie wtedy losy Jacka Soplicy, potem księdza Robaka, zabójstwo Stolnika, romans Zosi z Tadeuszem. Nauczyciele zwracali nam uwagę na piękno języka, bogactwo języka, na wspaniałe opisy przyrody, koncertów Jankiela, gry na rogu myśliwskim i tak dalej. Natomiast jak sięgnąłem do „Pana Tadeusza” jako profesor prawa, to dostrzegłem, że tam jest bardzo obszerna problematyka prawna ujęta w sposób poetycki. I postanowiłem zająć się tą problematyką z punktu widzenia mojej dyscypliny – prawa postępowania cywilnego – mówi prof. dr hab. Andrzej Marciniak.
Profesorowi podczas spotkania asystowała uczennica I LO im. Tadeusza Kościuszki Maria Szymańska z klasy 4gl, przyszła studentka prawa, która zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jej praca naukowo-badawcza została doceniona przez komisję i bardzo wysoko oceniona.
Czułam się zaszczycona, siedząc u boku tak wykształconej osoby. Sam fakt, że to profesor prawa, a ja w przyszłości też chcę studiować prawo, to budzi we mnie respekt. Jest to dziedzina, która w szczególny sposób mnie interesuje, i w moim odczuciu wykład był bardzo ciekawy – mówi Marysia.
Na spotkanie z prof. Marciniakiem przyszli uczniowie z I LO, ale i jego dawni koledzy i koleżanki z lat szkolnych. Po wykładzie był czas na rozmowy, wspomnienia i poczęstunek.
Posłuchaj rozmowy z profesorem Marciniakiem: