To ciekawy projekt Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na mapie obecnie znajduje się ponad 3800 opisanych i sfotografowanych obiektów, a informacje o kolejnych wprowadzane są na bieżąco. Mowa o Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego. Z mapą można zwiedzać Łódzkie na dwa sposoby – śladami pisarzy lub tropem fabuł, które rozgrywały się w naszym regionie.
Pomysł realizujemy w oparciu różnorodnych źródeł dostępnych w bibliotece, np. pamiętników, artykułów z czasopism współczesnych i archiwalnych, słowników, ksiąg adresowych – mówi Joanna Kantyka z biblioteki wojewódzkiej. – Pierwsza część ,,Śladami Twórców” pokazuje ślady obecności i działalności literatów w województwie łódzkim oraz ukazuje związki województwa łódzkiego z życiem literackim. Z mapy dowiemy się gdzie znajdują się muzea i izby pamięci poświęcone pisarzom, siedziby stowarzyszeń i organizacji literackich, redakcje literackich czasopism.
Znajdziemy też na niej siedziby muzeów literackich, izb pamięci. Śledząc mapę dowiemy się, w jaki sposób związani byli z naszym regionem: Władysław Reymont, Zofia Nałkowska, Stanisław Wyspiański, Andrzej Strug, Antoni Słonimski, Bruno Schulz. Jedna z ciekawostek związana z Schulzem dotyczy mieszkania w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 63 w Łodzi, w którym najprawdopodobniej w latach 30. XX w. pisarz odwiedził przyjaciela z dzieciństwa Stanisława Weingartena – urzędnika i finansistę. Weingarten był miłośnikiem twórczości Schulza i zbierał jego prace plastyczne, którymi miał wytapetowany pokój.
Dużym ważnym obszarem mapy są miejscowości wskazane, jako miejsca, w których urodzili się, mieszkali, uczyli, pracowali bądź randkowali, spędzali czas z rodziną i przyjaciółmi znani i mniej znani pisarze i poeci. Prześledzono i zaznaczono na mapie miejsca pobytu w Łódzkiem m. in. Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Edwarda Stachury i wielu innych.
Idąc tropem fabuły, zawędrujemy do książek, których akcja lub jej epizody rozgrywają się w województwie łódzkim. Na przykład powieść Marty Guzowskiej „Głowa Niobe” toczy się w pałacu w Nieborowie. W muzeum trwa międzynarodowa konferencja naukowa. Pierwszej nocy zostaje zamordowana artystka fotografująca zabytkowe dzieła sztuki. Zabójcą jest któryś z naukowców. „Pewnego dnia…” to z kolei opowiadanie Władysława Reymonta, w którym pojawia się Rynek Geyera w Łodzi, czyli obecny pl. Reymonta, za którym mieszka znajomy głównego bohatera pana Pliszki. W powieść kryminalnej „Turysta” Adama Widerskiego jedenastoletni bliźniacy Jacek i Aleks mieszkają w drewnianym domu w Lesie Łagiewnickim. Są synami leśniczego i często bawią się w swojej tajnej kryjówce na pobliskiej polanie. W książce Anny Ewy Michalskiej „Całe złoto Löwenstadt” pojawia się z kolei wiele miejsc w Brzezinach. W powieści „Blaga” Kingi Wójcik komisarz Lena Rudnicka i sierżant Marcel Wolski prowadzą śledztwo w sprawie zaginionych dzieci. W tym celu obserwują zapisy z monitoringu w pobliżu miejsc zaginięć. Na nagraniu z placu Wolności w Łodzi zauważają tajemniczego mężczyznę. Przypuszczają, że to porywacz.
Po mapie możemy nawigować za pomocą zakładek: punkty i dzieła oraz zakładki szukaj. Zasoby informacyjne można przeszukiwać ponadto poprzez nazwisko autora, tytuł dzieła, rodzaj i gatunek literacki, rodzaj szlaku, typ obiektu oraz poziom czytelniczy.
Głównym celem tworzenia mapy jest ukazanie miejscowości na terenie województwa łódzkiego, w których tętni życie literackie, działają stowarzyszenia, instytucje i organizacje o literackim charakterze. Dzięki Mapie powstają szlaki prowadzące śladami znanych pisarzy i poetów – mówi Joanna Kantyka. – Na Literackiej Mapie Województwa Łódzkiego znaleźć można wiele ciekawych wątków i zaskakujących informacji, a jej twórczynie mają nadzieję, że stanie się impulsem do podróży po naszym regionie i do zainteresowania tekstami fabularnymi z regionalnym tłem wydarzeń.
Mapę można odwiedzić pod adresem: literacka.lodz.pl
Opracowanie: Wydział Mediów Kancelaria Marszałka