Iwona Koperska – Przewodnicząca Semiku Województwa Łódzkiego złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniających żołnierzy z wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Polegli pierwszego dnia wojny we wsi Krajanka niedaleko Wieruszowa.
Formowanie wieluńskich batalionów ON wchodzących w skład Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej rozpoczęło się wiosną 1939 roku. Otrzymały one nazwy: „Wieluń I” – którego dowódcą został mianowany kpt. Stefan Faczyński i „Wieluń II” pod dowództwem kpt. Edwarda Rajpolda.
Chrzest bojowy formacji nastąpił już pierwszego dnia wojny. Pomiędzy wsiami Krajanka i Nalepa rozegrała się czterogodzinna bitwa z wojskami niemieckimi. Zadaniem żołnierzy wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej było podjęcie walki celem opóźnienia marszu nieprzyjaciela w pasie przygranicznym.
Walkę tę opisał płk Jerzy Grobicki, dowódca Sieradzkiej Brygady Obrony Narodowej w artykule „Od Prosny po Wisłę” wydanym w „Żołnierzy Polskim” w 1984 roku:
Akcja rozpoczęła się o godz. 17:00 i początkowo rozwijała się bardzo dobrze. Kompanie poprzez dolinę porosłą z rzadka drzewami w szybkim tempie zbliżyły się do nieosłoniętego prawego skrzydła piechoty niemieckiej, gdy nagle przywitał ich z lasu gwałtowny ogień licznych ciężkich karabinów maszynowych. Pierwsza fala naszej piechoty była od nich nie dalej jak 200 kroków. Jej szeregi poczęły się chwiać i łamać, a po chwili ze znacznymi stratami odpływać w kierunku północnym. Dopiero w tym momencie nasza artyleria rozpoczęła ogień, a i to zbyt krótki, nie sięgał bowiem lasu, z którego biły zmasowane niemieckie karabiny maszynowe, lecz kładł się po naszej nieszczęśliwej piechocie, przyspieszając tym samym jej odwrót. Szczególnie ciężkie straty od ognia niemieckich karabinów maszynowych poniosła kompania wieruszowska, zginął jej dowódca, por. Wiktor Sas.
Kolejne walki toczono wycofując się na główną pozycję oporu „Armii Łódź” na linii Warty i Widawki, gdzie wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej poniosły ciężkie straty przy próbie odparcia przełamania niemieckiego pod Beleniem. Na rekonstrukcję tych walk zaprasza Województwo Łódzkie wraz ze Stowarzyszeniem Historycznym „Strzelcy Kaniowscy” 4 września o 17:00.
Fot. lodzkie.pl