Przepisy dotyczące podatków i rozliczeń z nimi związanych zmieniają się bardzo dynamicznie. Podczas uzupełniania deklaracji za rok pozyskiwanych dochodów należy mieć je wszystkie na uwadze. Jak nie przegapić żadnych nowinek i rozliczyć się w Wieluniu w wygodny sposób?
PIT – podstawowe informacje
Na stronie https://www.pit.pl/pit/ znajduje się ogromna baza wiedzy na temat podatków. Widnieją tam m.in. rodzaje PIT-ów, przykładowe stawki, ulgi czy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące rozliczeń. Zdecydowanie warto tam zajrzeć, aby poznać mnóstwo ciekawostek na ten temat.
Skrót PIT pochodzi od wyrażenia z języka angielskiego – Personal Income Tax. Oznacza to podatek dochodowy od osób fizycznych, a także nazwę formularza wypełnianego w czasie rozliczeń. Druki są oznaczone dodatkowo liczbami, aby każdy podatnik wiedział, po jaki ma sięgnąć. Do najpopularniejszych należą:
- PIT-37 – korzystają z niego osoby pozyskujące dochód od płatnika (najczęściej pracodawcy). Zwykle są to pracownicy zatrudnieni w ramach UoP lub świadczący usługi w ramach dokumentów cywilnoprawnych. Dotyczy on także podatników otrzymujących renty i emerytury. Przed wypełnieniem formularza trzeba uzyskać od pracodawcy PIT-11, w którym znajdują się informacje na temat pozyskanych w minionym roku dochodów.
- PIT-36 – dokument przeznaczony dla ludzi otrzymujących środki bez pośrednictwa płatnika. Zwykle są to przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą. Sprawdza się także u rozliczających straty z poprzednich lat. W przypadku podatku liniowego należy wybrać druk PIT-36L.
- PIT-28 – formularz dla osób rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to m.in. właścicieli spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz zarabiających na podstawie najmu lub dzierżawy własnych nieruchomości.
Rozliczenie PIT-u to obowiązek każdej osoby uzyskującej przychód. Uzupełniony formularz musi trafić w określonym terminie do urzędu skarbowego.
Do kiedy rozliczyć PIT?
Bardzo ważne jest to, aby deklaracja podatkowa została złożona w narzuconym z góry okresie. W przypadku rozliczeń za dochody pozyskane w 2023 roku data ostateczna to 30 kwietnia 2024 roku. Nie warto spóźniać się z dokumentami, ponieważ wiąże się to z niemałymi karami finansowymi.
Okres od początku roku do końca kwietnia to zdecydowanie odpowiednia ilość czasu na to, aby zdobyć wszelkie niezbędne dane i uzupełnić formularz. W razie jakichkolwiek problemów czy skomplikowanych sytuacji podatkowych można poprosić o fachową pomoc doświadczonych księgowych.
Pomagają oni zarówno w kwestii doboru odpowiedniego formularza, jak i uzupełnienia go. Właściciele biznesów mają nieco ułatwione zadanie, ponieważ współpracują z księgowymi regularnie. Okazuje się jednak, że osoby prywatne również mogą bardzo łatwo załatwić pozornie skomplikowane formalności.
Najlepszy sposób na rozliczenie podatkowe
Ku uciesze podatników w sieci dostępne są dwa rozwiązania, które pozwalają na wygodne rozliczenie PIT-u bez wychodzenia z domu. Aby dopełnić formalności, należy skorzystać z oprogramowania e-pity lub programu rządowego Twój e-PIT. Ich zaleta to fakt, że nie trzeba ręcznie uzupełniać druków, co niweluje szanse na wystąpienie błędów.
Oba narzędzia korzystają z systemów Ministerstwa Finansów. Pierwsze z nich ma formę aplikacji, którą pobiera się na urządzenie za darmo. Drugie znajduje się na stronie rządowej. Niezależnie od wybranej metody rozliczenia cały proces przebiega intuicyjnie, a wszystkie kroki są wyjaśnione na ekranie.
Gdy korzysta się z programów podatkowych online, nie trzeba właściwie nic uzupełniać samodzielnie. System sam wprowadza dane do formularza, a na dodatek ma funkcję wykrywania potencjalnych nieprawidłowości. Narzędzia pozwalają na korzystanie z wszystkich dostępnych w ramach rozliczeń opcji, czyli m.in. ulg podatkowych.
To bardzo ekologiczne rozwiązanie, ponieważ formularz wysyła się przez internet. Nie trzeba drukować dokumentów ani jechać samochodem do urzędu. To oszczędność czasu i energii, co mocno doceniają miliony użytkowników tych rozwiązań. Nie warto stać w kolejce w urzędzie, kiedy wszystko da się zrobić nawet na smartfonie o dowolnej porze dnia i nocy.
Co więcej, bardzo często urząd skarbowy musi zwrócić rozliczającej się osobie nadpłatę podatku. Użytkownicy systemów online mogą liczyć na szybszy wpływ na konto od tych, którzy wybierają złożenie dokumentów osobiście w instytucji. Poprzez system PIT od razu trafia do systemów US i nie musi oczekiwać na żadne zatwierdzenie.
Wsparcie organizacji pożytku publicznego
Każdy podatnik przy okazji corocznych rozliczeń ma okazję wesprzeć dowolną organizację pożytku publicznego. Ma prawo wybrać jednostkę, która jest mu w jakiś sposób bliska i to właśnie jej chciałby przekazać wsparcie finansowe. Nie ponosi wtedy żadnych dodatkowych kosztów.
W ramach wsparcia 1,5% uiszczanego przez niego podatku przechodzi na konto organizacji. Aby pomóc, należy wprowadzić numer KRS w odpowiednim polu we wniosku. Można to zrobić zarówno online, jak i podczas ręcznego uzupełniania formularza. Wśród często wspieranych OPP znajdują się m.in. te zajmujące się:
- chorymi dziećmi,
- wsparciem badań naukowych,
- pomocą mniejszościom,
- dbaniem o zwierzęta,
- działaniami na rzecz pokoju na świecie.
Każdy może wybrać tylko jedną organizację, a co do profilu jej działania nie ma żadnych ograniczeń. Musi ona mieć tylko numer KRS, który poświadcza jej legalne funkcjonowanie.
Ulgi podatkowe – czym są?
Ulgi podatkowe to zniżki dla niektórych osób za konkretne działania lub znalezienie się w ustalonej sytuacji życiowej czy finansowej. Służą zmniejszaniu wysokości podatku, jaki osoba musi uiścić do urzędu. Popularne są m.in.: ulgi dla samotnych rodziców, rodzin wielodzietnych, krwiodawców, osób dokonujących termomodernizacji budynków czy wspierających organizacje religijne lub pożytku publicznego.
Warto zapoznać się z listą ulg podatkowych wraz z przypisanymi do nich rodzajami PIT-ów. Wszyscy podatnicy do 26. roku życia są zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych, co również zalicza się do zestawu zniżek jako tzw. ulga dla młodych.
Grafika: freepik.com