Nadaniem nazwy rondu u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście, Barycz, Królewskiej i Targowej w Wieluniu zajęli się radni podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej.
Komisja Zdrowia i Polityki Społecznej oraz Komisja Prawa i Porządku Publicznego pozytywnie zaopiniowały przedłożony projekt uchwały, z tym że Komisja Zdrowia i Polityki składa wniosek o zmiany w treści uchwały – mówił przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Radowski.
Złożyliśmy wniosek, aby w nazwie zmienić dwie litery, aby rondo było z dużej litery i ofiar było z dużej litery. Chcieliśmy ten wniosek wycofać, ja uczciwie mówię, że nie zapytałam jeszcze pani Marii (Zarębskiej – przyp. red.), bo pozostałych członków komisji pytałam o zgodę, zaraz panią Marię zapytam, czy się zgadza, i już tłumaczę dlaczego. Zgodnie z językiem polskim ten punkt powinien brzmieć inaczej: nadaję się nazwę rondo i to słowo powinno być z małej litery, a cała reszta to nazwa własna, więc i ofiar, bombardowania, września też powinno być pisane dużą literą. I taki wniosek składam. To, że wcześniej podejmowaliśmy uchwały niezgodne z językiem polskim, to trudno, ale jeżeli możemy podjąć tak, jak to jest w gramatyce, to myślę, że warto to zrobić po polsku – wyjaśniła radna Anna Dziuba-Marzec, szefowa komisji Zdrowia i Polityki Społecznej.
Ten projekt był przygotowywany w wydziale organizacyjnym Urzędu Miejskiego i te osoby, które go przygotowywały były pewne, że on jest poprawny. Ja jako wnioskodawca tej uchwały przyjmuję propozycję, którą przedłożyła Anna Dziuba-Marzec i zgłaszam jako autopoprawkę – tłumaczył dalej Radowski. – Jesteśmy w przededniu kolejnej rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej i to również ten moment, by upamiętnić ofiary bombardowania z 1 września 1939 roku.
Po nim głos zabrał radny Tomasz Akulicz:
Chciałbym podziękować za projekt tej uchwały, dwie sesje wcześniej też prosiłem, żeby to rondo taką nazwę miało. Tutaj ukłon do dyrektora Jana Książka, że takie pismo do nas złożył. Bardzo dobrze się stało, że będziemy mieli rondo, które upamiętni ofiary bombardowania 1 września.
Jarosław Rozmarynowski:
O nazwie tego ronda usłyszałem wczesną wiosną od dyrektora Książka (przyp. red. – Jana Książka, dyrektora wieluńskiego muzeum) na spotkaniu Towarzystwa Przyjaciół Wielunia, wiec to wyłącznie jego inicjatywa i za to mu dziękuję. Rację ma Pani Dziuba-Marzec, co do pisowni. Warto rozważyć, aby wszystkie ronda miały należytą nazwę.
To, co powiedział radny Akulicz, zanim wpłynął wniosek od dyrektora Muzeum Ziemi Wieluńskiej, radny Akulicz rozmawiał ze mną i prosił, abym z taką inicjatywą wystąpił i wskazywał taką nazwę. Później wpłynął wniosek od pana dyrektora i potwierdzał, że jest potrzebne, aby to rondo nosiło imię Ofiar Bombardowania Wielunia 1 Września 1939 roku. Ja nie jestem inicjatorem, ja jestem tylko wnioskodawcą uchwały. Dziękuję wszystkim, którzy taką inicjatywę zgłaszali – wyjaśniał przewodniczący Rady Miejskiej.
19 radnych było jednogłośnych w sprawie nadania rondu imienia Ofiar Bombardowania Wielunia 1 Września 1939 roku.
Wniosek o nadanie jednemu z rond w Wieluniu nazwy „Ofiar bombardowania Wielunia 1 września 1939 r.” został złożony przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej w czerwcu 2022 roku do Przewodniczącego Rady.
Wieluń, jako miasto, które doświadczyło dramatu II wojny światowej już od początku jej wybuchu, w sposób szczególny dba o pamięć ofiar tego tragicznego wydarzenia. Szczególnie dramatycznego losu doświadczyli cywilni mieszkańcy Wielunia, którzy stali się głównymi ofiarami niemieckiego ataku lotniczego. Śmierć kilkuset mieszkańców miasta już rankiem pierwszego dnia wojny, stanowiła najgorętszy element wojenny dziejów Wielunia i Polski. Dramat cywilów, którego doświadczyli mieszkańcy, bez względu na płeć, wiek, wyznanie, czy narodowość powinien zostać upamiętniany. W związku z wybudowaniem nowego ronda u zbiegu ulic: Krakowskie Przedmieście, Barycz, Królewskiej i Targowej w Wieluniu, przychylając się do złożonego wniosku, w celu upamiętnienia tragicznego losu mieszkańców – ofiar bombardowania, przedkładam niniejszy projekt uchwały. Podjęcie przedłożonej uchwały w okresie poprzedzającym 83 rocznicę wybuchu II wojny światowej, będzie wymownym świadectwem pamięci kolejnych pokoleń o tamtych tragicznych wydarzeniach.
– czytamy w projekcie do uchwały dotyczącej nadaniu nazwy wspomnianemu rondu.