20 maja w Szpitalu Kopernika w Łodzi przeprowadzono pierwszą w województwie łódzkim operację jelita grubego z użyciem systemu robotycznego da Vinci. Zabieg polega na wprowadzeniu do ciała pacjenta zminiaturyzowanych narzędzi oraz kamery endoskopowej, a następnie, dzięki wykonywaniu precyzyjnych ruchów przez siedzącego przy konsoli chirurgicznej operatora – chirurga onkologicznego, usunięciu tkanek zajętych przez chorobę nowotworową. Otwiera to nowe możliwości w leczeniu raka jelita grubego, oferując pacjentom lepsze wyniki przy mniejszym obciążeniu organizmu. Operatorami tego innowacyjnego zabiegu byli dr Mateusz Jęckowski i dr Wojciech Fałek.
Pacjent jest zoperowany przy pomocy małych, drobnych dziurek. Taki zabieg dla pacjenta, nawet przeprowadzony robotem to duży uraz. To, co pacjent widzi potem na skórze, cztery małe otworki to jest naprawdę nic, wszystko naprawdę dzieje się w jamie brzusznej. Ale i tak ten uraz jest wielokrotnie mniejszy, pobyt w szpitalu jest krótszy a rehabilitacja jest wcześniej. Pacjent powinien wstać tego samego dnia, powinien zjeść kolację tego samego dnia i tak naprawdę gros tych pacjentów może iść do domu tego samego dnia, oczywiście, o ile będzie przygotowany pacjent mentalnie do tego – mówił podczas briefingu prasowego dr n. med. Jerzy Draus, specjalista w zakresie operacji jelita grubego z użyciem systemu robotycznego da Vinci, Ordynator Oddziału Kolorektalnego w Hallands Hospital Halmstad.
Posłuchaj więcej:
Dzięki systemowi robotycznemu da Vinci w Szpitalu Kopernika w Łodzi już w 2022 roku przeprowadzono pierwszą operację urologiczną (prostatektomię) refundowaną przez NFZ. W 2023 roku w łódzkim szpitalu leczono 2308 pacjentów z rozpoznaniem inwazyjnego raka jelita grubego oraz z rozpoznaniem raka odbytnicy i raka kanału odbytu, w tym chirurgicznie 278 osób.
Fot. materiały prasowe