Grupa „Szlakiem Wieluńskich Żydów” w II LO w Wieluniu już po raz siódmy włączyła się do projektu „Krokus”. Miało to miejsce wczoraj w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Młodzież nie tylko dosłownie posadziła symboliczne krokusy przed budynkiem szkoły, ale wzięła udział w specjalnej lekcji poświęconej osobom, które ratowały Żydów. Uczniowie usłyszeli m.in. o Porankach ze Skomlina, Mikołajczykach z Łagiewnik oraz o siostrze Kierocińskiej.
To, co łączy te postacie to ratowanie żydów, czyli oddawanie własnego bezpieczeństwa drugiemu człowiekowi. Za ratowanie Żydów groziła kara śmierci. Mieli tego świadomość, a w chwili próby nie zawahali się. – mówi Agnieszka Mysakowska, nauczycielka historii w II LO, koordynatorka grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów”. – W szkole uczymy się tej dużej historii, ale aby ją zrozumieć powinniśmy zajrzeć na lokalne podwórko i zobaczyć czy tutaj nie mamy bohaterów.
Dowiedziałyśmy się wielu rzeczy, każdy z nas powinien się tego dowiedzieć. To kształtuje nasza historię. Nasza grupa zajmowała się państwem Poranków. Wykazali się odwagą to był główny temat lekcji. To coś pięknego! Życie to tak naprawdę wszystko, co posiadamy!Moim zdaniem poświęcili wiele. To zasługuje na szacunek.
Jestem ze Skomlina, znam tę historię. Józefa i Andrzej Porankowie byli rolnikami, przygarnęli pod dach Józefa Kempnera. Wykazali się d dobrocią, mimo że groziła im za to śmierć. Na cmentarzu było odsłonięcie ich pomnika
– mówiły uczennice Oliwia Olewińska i Natalia Znamiec. Mieliśmy też okazję usłyszeć, co mają do powiedzenia uczennice zaangażowane w przygotowanie i przeprowadzenie lekcji w ramach projektu „Krokusu”.
Warto o tym mówić, aby w przyszłości nie popełniać tych samych błędów, aby uczyć młode pokolenie szacunku i tolerancji do innych.
Cieszymy się, że możemy przeprowadzać takie lekcje, przekaujemy naszą wiedzę innym. Wiedzę czerpałyśmy ze strony Polscy Sprawiedliwi – portal Muzeum POLIN oraz z broszury, którą dała nam pani Agnieszka Mysakowska.
Jestem zainteresowana tym tematem, już wcześniej wiedziałam wiele na ten temat, ale mogłam pogłębić swoją wiedzę.
Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy. Byli bardzo odważni, byli dobrymi ludźmi, pomagali.
– w przygotowanie lekcji były zaangażowane Weronika Utta, Wiktoria Czyż, Roksana Głąb, Paulina Trocha i Nadia Kałuża.
Zobacz również:
Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata ze Skomlina upamiętnieni (zdjęcia)