Przez ostatnie lata na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Gromadzicach sporo się zmieniło, między innymi dzięki projektowi „Dostępna szkoła” O tym, co udało się zrealizować w ramach projektu, jakie zaszły zmiany, mówi pełniąca obowiązki Dyrektora Barbara Mazur.
Projekt „Dostępna Szkoła” zakładał wypracowanie poprawy szeroko rozumianej dostępności w placówce, wyznacza standardy w obszarach dostępności architektonicznej, w wymiarze technicznym, edukacyjnym oraz społecznym, a także w zakresie organizacji szkoły i procedur w niej obowiązujących. Projekt „Dostępna Szkoła” umożliwił przebudowę i modernizację budynku ośrodka, m.in. przebudowę schodów wejściowych, montaż windy osobowej i wykonanie szybu windowego, montaż dwóch platform schodowych. Wydzielono i wyposażono pomieszczenia gabinetu profilaktyki zdrowotnej. Nastąpił remont pomieszczenia sanitarnego, które zostało odpowiednio wyposażone, został wykonany remont sal z przeznaczeniem na świetlicę, bibliotekę, remont stołówki.
W ramach projektu unowocześniona została baza pomocy dydaktycznych, pojawił się sprzęt rehabilitacyjny, sportowy. Ważnym atutem projektu była możliwość doskonalenia kadry poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju szkoleniach. Pozwoliły one usprawnić pracę nauczycieli i wychowawców i podnieść ich efektywność. Wśród nich warto wymienić terapię metodą Tomatisa, terapię metodą Biofeedback. Uczniowie już uczestniczą w zajęciach prowadzonych metodą terapeutyczną Musicon Care. Gabinet logopedy przekształcił się w multimedialny gabinet.
Jaki jest odbiór tych wszystkich wizualnych zmian w Ośrodku?
Docierają do mnie pozytywne opinie. Zarówno nasi uczniowie, jak i ich rodzice są mile zaskoczeni. Również osoby zaprzyjaźnione z placówką gratulują innowacyjnych zmian. To, o czym mówiłam, dotyczyło projektu „Dostępna Szkoła”, natomiast w międzyczasie realizowane były inne projekty, np. „Laboratoria Przyszłości”, w ramach którego zmodernizowano pracownię gospodarstwa domowego, zakupiono drukarkę 3D, aparat fotograficzny, mikroporty. W ramach projektu „Ekologiczne pracownie” powstał w ogrodzie szkolnym punkt dydaktyczny „Terapeutyczne zacisze”. Mamy się czym pochwalić jako placówka. W związku z tym, że niebawem zamykamy projekt „Dostępna Szkoła” oraz obchodzimy 250-lecie powstania Komisji Edukacji Narodowej, planujemy wyjątkową uroczystość, podczas której zaprezentujemy nasz ośrodek w nowej odsłonie – podsumowuje Barbara Mazur.
Wywiad z naszym gościem znajdziesz tutaj.