Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber jest pomysłodawcą projektu „Łódzkie gra w szachy”. Jego celem jest promowanie nauki gry w szachy w przedszkolach i szkołach w regionie. W podsumowaniu trzeciej edycji projektu w Teatrze Wielkim w Łodzi wzięło udział ponad 200 uczniów szkół podstawowych i przedszkoli z całego województwa.
Turniej jest znakomitą zabawą i lekcją sportu. Gra w szachy to nabywanie umiejętności strategicznych, taktycznych. To jest cały arsenał różnego rodzaju zachowań, które są niesłychanie w życiu potrzebne. Znam wielu szachistów, którzy ucząc się od dziecięcia, w dorosłym życiu korzystają z tego co doświadczyli. Szachy bardzo pomogły im w życiu. Chciałbym, by lekcje szachów docierały do jeszcze większej liczby szkół w województwie. I będziemy robić wszystko, by tak się stało – mówił marszałek Grzegorz Schreiber, sam zagorzały szachista.
Gra w szachy nauczyła nas logicznego myślenia. Łatwiej jest nam się też skoncentrować – mówiły Amelia i Marysia z Piotrkowa Trybunalskiego.
W kategorii klas 4-8 najlepszy wśród chłopców okazał się Ernest Wolski z Pijarskiej Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu. Wśród dziewczyn w tej samej kategorii wiekowej zwyciężyła Małgorzata Karolak z UKS Jedynka w Łowiczu. Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, a najlepsi – puchary i nagrody. Za pierwsze miejsce zwycięzcy odebrali laptopy, za drugie – tablety, a za trzecie smartwatche. Gościem specjalnym wydarzenia był Roman Hrytsiv, 13-latek z Ukrainy, wielokrotny zwycięzca rozgrywek szachowych, który rozegrał rundę pokazową ze zwycięzcami turnieju.
„Łódzkie gra w szachy” to akcja finansowana przez Samorząd Województwa Łódzkiego i realizowana we współpracy z Centrami Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Skierniewicach, Łodzi, Sieradzu, Zgierzu i Piotrkowie Trybunalskim. Zainteresowanie nim jest z roku na rok coraz większe. Do pierwszej edycji akcji zgłosiło się 49 przedszkoli i 112 szkół z województwa. W drugiej edycji projektu w kołach szachowych spotykało się 563 dzieci z regionu. Przeszkolono wtedy 72 nauczycieli. Natomiast w ostatniej edycji akcji kurs podstaw nauki gry w szachy przeszło 100 nauczycieli z 50 przedszkoli i szkół podstawowych. Odbył się także kurs uzupełniający. Był on skierowany do 100 nauczycieli z 50 przedszkoli i szkół podstawowych biorących udział w poprzednich edycjach „Łódzkie gra w szachy”.
Fot. lodzkie.pl