Niezwykle skomplikowane, ale przy tym piękne. Niektóre nawet wielobarwne – aż trudno uwierzyć, że wykonane ludzką ręką. Regionalne wycinanki ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego od niedawna można podziwiać w Muzeum w Praszce. Ekspozycja składa się z ponad 70 dzieł rąk ludzkich wykonanych w stylach charakterystycznych dla tradycji ludowych z kilku regionów Polski.
Rzeczywiście wystawa jest niezwykle kolorowa, bo same wycinanki to prace z kolorowego papieru, niezwykle ozdobne i cieszące oko – mówi Maria Feliks, dyrektor praszkowskiego muzeum. – Prace, które tu są prezentowane, to prace pozyskane przez Muzeum Częstochowskie dzięki systematycznie organizowanym konkursom sztuki ludowej. Są one inspirowane tradycyjnymi formami wycinanek. Mamy tu wycinanki lubelskie, łowickie, wycinanki z regionu sieradzkiego, kurpiowskiego oraz wycinanki z okolic Rawy Mazowieckiej. Oprócz tego jest część, która prezentuje wycinanki współczesne, które odbiegają formą od tych tradycyjnych. Technika wykonania pozostaje ta same, ale nie są one ograniczone formą, artysta ma możliwość wyrażenia, czego tylko sobie życzy, a więc wyglądają one inaczej, jak takie obrazki. Czasami trudno uwierzyć, że zostały wycięte, a nie namalowane – dodaje.
Dzieci i młodzież z Praszki i okolic mają okazję zagrać także w gry nawiązujące do wystawy, a chętni mogą spróbować ułożyć wyjątkową kostkę Rubika, na której ściankach, zamiast kolorów, są wzory z prezentowanych na wystawie wycinanek.
W ramach prezentacji ekspozycji odbywają się także warsztaty dla dzieci, podczas których nie tylko poznają tajniki wykonywania wycinanek, ale mogą także stworzyć własne dzieła.
Jak wygląda spotkanie dzieci z muzealnikami, do kiedy będzie można podziwiać wyjątkową wystawę wycinanek i co jeszcze można oglądać w Muzeum w Praszce? O tym posłuchacie w rozmowie z dyrektor muzeum i uczestnikami szkolnej wycieczki, która odwiedziła praszkowską instytucję.