Patrycja Sikora to pochodząca z Wieruszowa, a obecnie mieszkająca w Poznaniu pisarka, nominowana do Paszportów POLITYKI w dziedzinie literatura, za wiersze „Instrukcja dla ludzi nie stąd”. Na spotkanie online z autorką młodego pokolenia zaprasza Biblioteka Publiczna w Sokolnikach.
Mam ogromną przyjemność zaprosić wszystkich słuchaczy Radia Ziemi Wieluńskiej na spotkanie online z pochodzącą z Wieruszowa poetką, Patrycją Sikorą. Paszporty POLITYKI to prestiżowa nagroda dla ciekawych, młodych twórców. Spotkanie odbędzie się 21 grudnia o 18:30 na stronie na facebooku Biblioteki Publicznej w Sokolnikach. Serdecznie zapraszam.
– mówiła Beata Waniek z sokolnickiej biblioteki.
Nagrody Paszporty POLITYKI zostaną przyznane we wtorek 12 stycznia 2021 roku.
Jak możemy przeczytać w opisie nominacji Patrycji Sikory na stronie POLITYKI:
Poezja nieczęsto pojawia się w nominacjach do Paszportów POLITYKI. W tym kryzysowym roku krytycy wskazali wiersze, które – jak mówiła autorka – „powstawały w palących okolicznościach strajków, marszów, atmosferze wykluczenia, walki o swoje prawa, o widoczność i widzialność”. Książka poetycka „Instrukcja dla ludzi nie stąd” (wyd. WBPiCAK) jest debiutem Patrycji Sikory. Poetka urodziła się w 1989 w Wieruszowie. Teraz mieszka w Poznaniu. W jednym z wierszy dokonuje publicznego coming outu. „Lesbijka w moich wierszach jest widoczna, choć jej widzialność jest podważana” – mówiła w jednej z rozmów. To jest poezja katastroficzna w wielu wymiarach lokalnych i globalnych – tak jak w wierszu „the future is darknet”, który kończy się frazą „szczęśliwego nowego głodu, kapitanie planeto”. Ta poezja jest odpowiedzią na rzeczywistość nie do zniesienia i najgorsze, co może się zdarzyć, to zgadzać się na to i akceptować taki stan. Dlatego te wiersze niosą tak wielki ładunek buntu i gniewu. Patrycja Sikora została finalistką projektu Biura Literackiego Połów 2018. Była też nominowana do Nagrody Głównej XXIV OKP im. J. Bierezina.
Eliza Kącka nominowała „Instrukcję dla ludzi nie stąd” za „mocne uderzenie i siłę manifestu nieuproszczonego”. Te wiersze jej zdaniem można czytać jako próby wypracowania intelektualno-emocjonalnej strategii oporu. To „jedna z młodych poetek na nasze czasy – która haseł i klisz nie unika, ale na nich nie poprzestaje”. Dla Pauliny Małochleb ten tom to dowód, że „w sztafecie poezji zaangażowanej startuje kolejne pokolenie. Sikora mówi za nowych wykluczonych: zwierzęta, pracowników – korporacyjne mięso, staruszków i młode matki, osoby LGBT, dzieci. Jej poezja jest pełnym furii głosem sprzeciwu”. Małochleb zwraca też uwagę, że Polska w jej poezji to nie jest wór wątków patriotycznych i politycznych, tylko „sieć problemów społecznych, z którymi Sikora walczy przy użyciu cytatów ze Słowackiego, języka nowych mediów i własnej wyrazistej, mocnej dykcji”. Polska pojawia się w jej wierszu „oto jest kraj”: „duchowi memu dała w pysk i poszła/Polska”.
Fot. Leszek Zych/POLITYKA