Przemarsz Orkiestry Dętej Dzietrzkowice ulicami Wielunia w asyście Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich zapoczątkował wczorajszy Piknik Historyczny Wiktoria 1920. Na plantach przed Muzeum Ziemi Wieluńskiej stanęło miasteczko przypominające wydarzenia sprzed 100 lat. Niestety rzęsisty deszcz przeszkodził w pełnym uczestnictwie w tym ciekawym wydarzeniu.
Kontynuujemy tradycje 13. Pułku Ułanów Wileńskich, który przed II wojną światową stacjonował w Nowej Wilejce, to jest obecnie dzielnica Wilna. Grupa liczy około 30 członków i jest nam bardzo miło, że dziś możemy gościć na Ziemi Wieluńskiej – mówi Janusz Juszczyk, ułan 13. Pułku Ułanów Wileńskich.
Jako grupa bierzemy udział we wszystkich uroczystościach państwowych i kościelnych – dodaje ks. Stanisław Strycharczyk, kapelan 13. Pułku Ułanów Wileńskich. – Dziś jesteśmy w mundurach 1920 roku, mamy również konie. Sami jeździmy na koniach systematycznie. Stacjonujemy w samych Kielcach i pod Kielcami, a koń jest częścią życia każdego ułana. Wykazywał się czasami nie mniejszą odwagą na polu walki jak żołnierz.
Grupa rekonstrukcyjna „Walhalla – Inscenizacje Historyczne” do Wielunia przyjechała po raz kolejny, wcześniej rekonstruktorzy z Poznania uczestniczyli w Europejskim Święcie Bursztynu:
Wieluń jest miastem niesamowicie fajnym i czujemy się tutaj bardzo dobrze – mówi Marcin Lutomski z grupy Walhalla. – Ja dzisiaj jestem jako przedstawiciel służby medycznej, natomiast przyjechaliśmy z byłymi powstańcami wielkopolskimi, teraz już Wojskiem Wielkopolskim, czyli tak zwanymi rogatymi diabłami, bo to była jedyna formacja, która miała na głowach polskie czapki rogatywki.
Zofia Siwik ze Stowarzyszenia Historycznego Bataliony Obrony Narodowej wystąpiła jako sanitariuszka:
Myślę, że to są moje najpiękniejsze lata, te które najbardziej kocham, lata 20-te, lata 30-te. Piękne stroje, kobiety wyglądały naprawdę przepięknie, to jest mój czas.
Dzisiejszy dzień jest dniem szczególnym dla Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Realizują program, który sami wymyślili i na który sami pozyskali środki finansowe. Wielkie gratulacje za to. A jeszcze większe gratulacje za to, że potrafili zaangażować naszą wieluńską młodzież – podsumowuje Joanna Skotnicka-Fiuk, wiceburmistrz Wielunia.
Posłuchaj relacji:
Podczas pikniku można było bezpłatnie zwiedzić wystawę „Do broni! Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918 – 1921”.