Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, które dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Dzisiaj ani pewnie jutro nie będzie lekarstwa na autyzm, dlatego trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. Dziecko z autyzmem jest zazwyczaj oceniane jako źle wychowane i niegrzeczne. Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada 2 kwietnia. Wiele osób włącza się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem jest kolor niebieski. Podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu z tej okazji co roku przygotowywali wiele inicjatyw. Nie inaczej jest w tym roku. Niebieskiego marszu ulicami miasta nie będzie, ale od dzisiaj w murach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu można podziwiać prace plastyczne wykonane przez podopiecznych szkoły, a w połowie kwietnia nie zabraknie też tradycyjnego wypuszczenia balonów.
Dzisiaj, dzięki gościnności pany dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Zespół Szkół Specjalnych z Wielunia może zaprezentować swoje prace na wystawie pt. „Autyzm i My” – mówi Katarzyna Wyrębak, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Wieluniu. – Są tutaj również zaprezentowane obrazy, które zostały wcześniej wykonane podczas wizyty pani Zofii Szpikowskiej w naszej szkole i warsztatów zorganizowanych z okazji Dnia Figlarnego Chromosomu, są to wylewane obrazy. Wystawa będzie dostępna przez cały miesiąc, zachęcam do oglądania. Miesiąc ten dla nas jest miesiącem obchodzenia Światowego Dnia Autyzmu. Na cały ten czas mamy zaplanowane różne działania. Przez cały kwiecień odbywa się konkurs powiatowy. 2 kwietnia prosimy wszystkich, abyście włączyli się w naszą akcję, tym razem na Facebooku – „Zaświeć się na niebiesko”. W jakikolwiek sposób państwo chcecie się do nas przyłączyć i zaakcentować to tym kolorem, będziemy bardzo szczęśliwi. Zawsze mieliśmy zaplanowany Niebieski Marsz Dla Autyzmu ulicami Wielunia. Sytuacja w kraju niestety nie jest najlepsza i ograniczyliśmy się do terenu szkoły. Pracujemy stacjonarnie, więc w tym dniu wyjdziemy uczcić Światowy Dzień Autyzmu na boisko szkolne. Będzie wypuszczenie balonów w powietrze, będą gry i zabawy z dziećmi i rodzicami. Prace plastyczne dzieci w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu przedstawiają świat autyzmu widziany oczami dziecka. To, w jaki sposób dzieci widzą autystów. Symbolem autyzmu jest taki charakterystyczny znak z puzzli. Świadczy on o tym, że jeżeli dziecko uporządkuje sobie swoje emocje, podobiera je w pełen obraz, daje to wtedy jego pełnię i wspaniały efekt, wspaniałą całość. Dzieci, które przedstawiały prace, pokazywały niebieskie dłonie, świat świecący się na niebiesko. Wszystkie twarze na tych obrazach są uśmiechnięte, pogodne, nie są w izolacji, wszystkie są razem, więc założenie to, które mieliśmy, zostało w pełni zrealizowane. Wszystkie niebieskie puzzle dopasowały się w jedną całość (…).
2 kwietnia kolor niebieski da osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko czy dodać niebieski kolor do ubrania.