Dziś oficjalnie otwarto Pracownię Tomografii Komputerowej w wieluńskim szpitalu. Pierwsi pacjenci będą mogli z niej skorzystać najprawdopodobniej w połowie stycznia 2022 roku. Na otwarcie przybyło wielu gości, którzy przyczyni się do zakupu nowoczesnego urządzenia oraz przystosowania pomieszczeń, w którym tomograf będzie pracował.
AQUILION PRIME SP/TSX-303 B – urządzenie. Solidna obudowa z tworzywa, trochę konstrukcji metalowych, jakieś elementy optyki, zaawansowana elektronika – urządzenie. No właśnie. Urządzenie, które daje szansę i nadzieję na wyzdrowienie, a czasem nawet na uratowanie życia. Czym jest jeszcze to urządzenie? Otóż jest ono również efektem dbania o lokalne potrzeby tutejszych mieszkańców. Jest efektem społecznej wrażliwości, dobrej współpracy i zwykłej ludzkiej empatii – mówił podczas otwarcia Marek Augustyn, dyrektor SP ZOZ w Wieluniu, kierując swoje podziękowania do tych, którzy najbardziej przyczynili się do zakupu tomografu, czyli Pawła Rychlika, posła na Sejm RP i Tomasza Matyni, dyrektora Centrum Informacji Rządu.
Dziękuję, Panie dyrektorze, za zaproszenie. Jeśli chodzi o starania, to w pierwszym rzędzie podziękowania należą się Panu Tomaszowi Matyni, który jest w bezpośredniej relacji z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim, który zdecydował o zakupie 19 tomografów w ramach walki z pandemią, w ramach walki z COVID-19 i jeden z tych tomografów, na kilkaset szpitali w Polsce, trafił właśnie do Wielunia – podkreślał poseł Paweł Rychlik, zwracając się do zebranych. Podziękował personelowi medycznemu i podkreślił ich pracę i poświęcenie w dobie pandemii.
Wiem, że każdy nowy sprzęt dla szpitala jest dla was wielką pomocą, która potrafi odpowiednio zdiagnozować każdą jednostkę chorobową – zwrócił się do medyków Marek Kieler, Starosta Powiatu Wieluńskiego. – I są ludzie, którzy w działaniach Zarządu Rady Powiatu starają się nam pomagać. Dziękuję wam bardzo serdecznie, bo to jest gra zespołowa, która przynosi efekty w postaci tego sprzętu i wszystkich środków finansowych, które spływają do powiatu wieluńskiego, a jest ich niemało. Wszyscy się staramy, gramy w jednej drużynie, bo chyba nam wszystkim zależy, aby pacjent, wychodząc z wieluńskiego szpitala, był zadowolony.
Ja z wieluńskim szpitalem mam miłe wspomnienia związane z inwestycjami, ale głównie z tym, że wielokrotnie państwo pomagali moim bliskim wyjść z choroby – mówił Tomasz Matynia. – W województwie łódzkim takie tomografy zostały przekazane dwa. Wcześniej ten tomograf był przypisany do innego szpitala, ale jak się okazało, w tamtym szpitalu sytuacja była dużo lepsza, więc trafił tutaj. Szpitale muszą zacząć pod względem infrastrukturalnym, sprzętowym, obsługi codziennej pacjenta, dorastać do poziomu naszego personelu medycznego. Wspaniałych pielęgniarek i pielęgniarzy, lekarzy. Dlatego te inwestycje, to nie jest wyjątek, przypadek. Ja państwu gwarantuję, że takich wydarzeń, uroczystości w wieluńskim szpitalu, w najbliższym czasie będzie więcej.
Kierownikiem Pracowni Tomografii Komputerowej jest Beata Rychter, która podkreśla, że dziennie na takim sprzęcie można wykonać około 20-30 badań:
Jest nowy, co pozwoli nam na ciągłą pracę. Bardzo dużo badań wykonujemy u pacjentów „covidowych”, czyli to są tomografy klatki piersiowej. Ponieważ pandemia trwa już drugi rok, to jest mnóstwo pacjentów, którzy mają badania kontrolne.
Tomograf kosztował ponad 2 mln zł. Został przekazany wieluńskiemu szpitalowi z rezerw materiałowych rządu. Przygotowanie pomieszczenia kosztowało ponad 700 tys. zł. Obecnie w wieluńskim szpitalu są dwa tomografy komputerowe, jeden już wysłużony, 8-letni i najnowszy, który zacznie działać po stosownych odbiorach i pozwoleniach.
Koleją inwestycją w wieluńskim szpitalu będzie przebudowa SOR-u.