Pięć lat temu, dokładnie 13 marca 2018 roku, odbyły się pierwsze konsultacje diagnostyczne w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce powołane przez samorząd województwa. Dzieci z FASD mogą tu liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie, m.in. po przeprowadzeniu diagnozy prowadzone terapie neurorozwojowe, organizowane spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia. Każde dziecko objęte procesem diagnostycznym w kierunku FASD konsultowane jest przez lekarza i psychologa lub neuropsychologa, w razie potrzeb zlecana jest również konsultacja psychiatryczna. Od momentu powstania ośrodka aż 1076 dzieci korzystało z konsultacji diagnostycznych, 605 z diagnozą zaburzeń ze spektrum FASD czyli płodowych zaburzeń alkoholowych.Regionalny Punkt Diagnozy i Terapii FASD funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Funkcjonujący od 5 lat Regionalny Punkt Diagnozy FASD to dowód na to, że samorząd województwa łódzkiego diagnozuje i odpowiednio reaguje na problem, gdy jest taka potrzeba – podkreśla Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Do Regionalnego Punktu FASD można też zgłosić się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej SI oraz z wykorzystaniem elementów metody S. Masgutowej. Skorzystało z tej możliwości ponad 100 dzieci. Organizowane są spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci, które już ukończyły proces diagnostyczny w Punkcie FASD. Udzielane jest wsparcie wychowawcze. W ramach psychoedukacji zorganizowane zostały cztery cykle czterodniowych spotkań, w których uczestniczyło 76 rodziców i opiekunów dzieci z FASD. Natomiast spotkania grup wsparcia odbywają się zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.
To bardzo ważne. Każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi. Absolutnie, wbrew niektórym opiniom, nie wolno sięgać nawet po lampkę czerwonego wina czy koniaku. Picie alkoholu w ciąży prowadzi m.in. do wad rozwojowych u dziecka oraz porodu przedwczesnego.Niestety wciąż nie wszyscy rozumieją ten problem.Zdarza się, że nawet do szpitala trafiają ciężarne pod wpływem alkoholu. Na szczęście mamy coraz więcej świadomych kobiet. Pomagają w tym publikacje medialne. Dlatego trzeba jak najwięcej mówić głośno o zaburzeniach FASD u dzieci – mówi dr n. med. Monika Głuchowska, specjalistka położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Pirogowa w Łodzi.
Zaburzenia FASD niestety pozostaną do końca życia. Rehabilitacja nie skończy się nigdy – dodaje Katarzyna Maciołek, dyrektorka Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Na jubileusz 5-lecia działalności Regionalnego Punktu FASD zaproszono dzieci będące pod opieką Punktu oraz ich rodziców i opiekunów. Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach cyrkowo – teatralny. Było dużo zabawy, poczęstunek i tort.
Fot. lodzkie.pl