Prawie 50 artystów w różnym wieku wystąpiło w koncercie pt. „Od chodzonego do poloneza”, który odbył się w sobotę w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Działoszynie. Koncert, który zachwycił widzów i słuchaczy kolorystyką strojów i pięknym śpiewem, podsumował projekt Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Trębaczew. To projekt dofinansowany ze środków Województwa Łódzkiego, który obejmował warsztaty taneczne i śpiewacze, związane z twórczością wybitnego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki.
Nasz projekt pokazuje Moniuszkę nieco inaczej – mówi kierownik zespołu Trębaczewianie, Dorota Rabiniak. – Pokazuje, że ta muzyka wyrosła z muzyki ludowej. Sam Moniuszko powiedział, że on nic innego nie robi, tylko chodzi po ziemi polskiej i zbiera te pieśni. I tak właśnie podeszłam do tego projektu. „Od chodzonego…”, czyli ten pierwszy, najstarszy pierwowzór poloneza, potem pieśni ludowe w rytmie poloneza i wreszcie doszliśmy do polonezów klasycznych, tych które są w dziełach Moniuszki. Ale nie pominęliśmy w tym projekcie właśnie tych pieśni z ludu, bo częściej znamy opery Moniuszki, a nie pamięta się, że Moniuszko wydał śpiewnik domowy, chciał, żeby te domowe pieśni były śpiewane.
I właśnie z tego śpiewnika czerpał zespół Trębaczewianie przy tworzeniu projektu „Od chodzonego do poloneza”. Najpiękniejszą nagrodą za trud włożony w przygotowanie projektu jest aplauz publiczności, a ten był rzeczywiście spektakularny.
Fot. Mirosław Ryciak