10 czerwca 1983 roku odbył się pierwszy poród rodzinny w Polsce. Miało to miejsce w łódzkim szpitalu im. Madurowicza. Na zaproszenie Grzegorza Schreibera, marszałka województwa łódzkiego, w szpitalu gościł Paweł Fijałkowski – ojciec, który jako pierwszy w naszym kraju został wpuszczony na porodówkę, kiedy jego żona rodziła córkę
To ważne, że ojciec – dzięki porodowi rodzinnemu – może dzielić się miłością do dziecka już od pierwszej sekundy jego życia. Porody rodzinne odmieniły szpitale, dziś są standardem. Województwo Łódzkie było pionierem w tej dziedzinie. Ale staramy się też być pierwszym w innych kwestiach. Pomagamy spełniać marzenia o rodzinie. Ośrodek Szpitalny im. M. Madurowicza w Łodzi jako pierwszy w Polsce prowadzi program leczenia niepłodności– mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
Pierwszy poród rodzinny w Polsce odbył się dzięki staraniom doktora Włodzimierza Fijałkowskiego – ojca pana Pawła, cenionego ginekologa – położnika. To on uruchomił pierwszą w Polsce szkołę rodzenia. O porodzie rodzinnym, w którym mógłby uczestniczyć mężczyzna, mówił już w latach 60 – tych. Jak zapisano w szpitalnej kronice: „Poród Moniki był porodem naturalnym. Rodzice współdziałali solidarnie z siłami natury”.
Wszystkie dzieci, które urodziły się w sobotę 10 czerwca – w 40 rocznicę porodów rodzinnych – w szpitalach wojewódzkich w: Sieradzu, Bełchatowie, Zgierzu, Skierniewicach, Piotrkowie Trybunalskim oraz Ośrodku Szpitalnym im. M. Madurowicza otrzymają w prezencie pamiątkowe body od Województwa Łódzkiego.
Fot. lodzkie.pl