O podziale ponad 76 mld euro pozyskanych z Komisji Europejskiej w ramach Umowy Partnerstwa (w tym 2 mld 745 mln euro dla Województwa Łódzkiego) debatował w minionym tygodniu Komitet do spraw Umowy Partnerstwa wspomagający w tych działaniach Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich ministerstw, urzędów marszałkowskich, ale również przedstawiciele organizacji związkowych i organizacji pracodawców, organizacji pozarządowych oraz środowiska akademicko-naukowego. W obradach komitetu uczestniczył Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego.
Dzięki współpracy wszystkich interesariuszy związanych z Polityką Spójności proces programowania perspektywy 2021–2027 zakończył się w zeszłym roku sukcesem. Wszystkie programy, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym, zostały zatwierdzone oraz otrzymały pierwsze płatności zaliczkowe z budżetu UE – mówił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
W porównaniu z poprzednią perspektywą regiony otrzymają większą alokację – 33,5 mld euro na lata 2021–2027. To najwyższy poziom decentralizacji środków od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej i dowód na to, jak sukcesywnie rośnie rola samorządów w kształtowaniu polityki spójności i współodpowiedzialność za jej realizację. Samorządy województw będą zarządzać w tej perspektywie aż 44 procentami środków dostępnych dla Polski – podkreśla wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
W posiedzeniu inaugurującym prace Komitetu ds. Umowy Partnerstwa w roli obserwatorów wzięły udział przedstawicielki Komisji Europejskiej: Emma Toledano-Laredo, dyrektor ds. wdrażania w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO), oraz Muriel Guin, kierownik Działu ds. Polski, Czech i Słowacji, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego (DG EMPL). Dyrektor Emma Toledano-Laredo z KE doceniła powołanie Komitetu ds. Umowy Partnerstwa, który nie jest organem obowiązkowym w UE, jednak zapewnia realizację zasady partnerstwa. Zapewniła także o dalszym wsparciu Polski w procesie wdrażania polityki spójności.
Fot. MFiPR