Alex Dancyg, historyk, uczestnik dialogu polsko-żydowskiego, który wiele lat współpracował z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie nie żyje.
Dancyg był na oficjalnej liście osób porwanych przez Hamas w Izraelu. 19 kwietnia zeszłego roku gościł w Wieluniu. Wziął udział w wieluńskich obchodach 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Spotkał się z młodzieżą w II Liceum Ogólnokształcącym, do którego zaprosiła go nauczycielka historii związana ze Szlakiem Wieluńskich Żydów Agnieszka Mysakowska.
Alexa poznałam w 2014 r. w Izraelu. Byłam wtedy na dwutygodniowym seminarium w Yad Vashem. Był moim edukatorem. Wspólnie z Orit opiekowali się moją grupą, która była jedną z wielu wyedukowanych przez Alexa. To on otworzył mi oczy na białe plamy w przeszłości mojego miasta. On nauczył mnie trudnej sztuki dialogu oraz pomógł zrozumieć jak ważna jest pamięć o żydowskich mieszkańcach dla naszej tożsamości historycznej. Alex zawsze był dla mnie wzorem, autorytetem. Jego opowieści o Polsce, polskiej historii, literaturze na zawsze zostają w pamięci słuchaczy. Wiadomość o jego śmierci rozbiła mnie na tysiąc kawałków. Nie dopuszczałam myśli, że może zginąć. Wierzyłam, że wróci cały i zdrowy. Przecież zdarzają się cuda? Prawda? Nie mogę przestać płakać. Brak mi słów. Nie mam pojęcia co dalej. Jak pracować na rzecz dialogu bez Alexa? Bez jego wsparcia? Jak budować most porozumienia polsko – żydowskiego, kiedy brakuje najważniejszego filaru. Czego chciałby teraz Alex? Drogi Nauczycielu, Przyjacielu Cześć Twojej Pamięci! Pozostaniesz w mym sercu na zawsze. – komentuje Agnieszka Mysakowska, dla której Dancyg był mentorem.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Alexa Dancyga – więzionego przez Hamas historyka i orędownika dialogu polsko-żydowskiego.
Urodzony w Polsce w 1948 roku Alex Dancyg był historykiem i rzecznikiem stosunków polsko-izraelskich. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Washem.
Prowadził kursy dla izraelskich przewodników pilotujących grupy młodzieży po Polsce. W 2007 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
W kwietniu ubiegłego roku gościł w Wieluniu. Wziął udział w wieluńskich obchodach 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Spotkał się z młodzieżą w II Liceum Ogólnokształcącego, do którego zaprosiła go nauczycielka historii związana ze Szlakiem Wieluńskich Żydów Agnieszka Mysakowska.
– informuje gmina Wieluń.
Rozmowę Katarzyny Krawczyk z Alexem Dancygiem z kwietnia 2023 znajdziecie tutaj: