Pogarsza się stan zdrowia psychicznego społeczeństwa. W obecnej sytuacji związane jest to z epidemią, strachem przed chorobą, izolacją, samotnością. W takiej sytuacji najlepiej ograniczyć złe wiadomości, wrócić do dawnych pasji i uprawiać sport.
To sytuacja poszukująca nowych rozwiązań, nowych sposobów na życie, na funkcjonowanie, sposobów organizacji codziennej aktywności – mówi Barbara Puchała, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu. – Tutaj warto pamiętać o takiej zasadzie i do niej się stosować, że stałe bombardowanie informacjami może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie naszej psychiki. Gdybym miała polecić coś rozsądnego dla nas wszystkich, to to, by korzystać tylko w wyznaczonym czasie z kilku źródeł informacji. Jeśli coś naprawdę poprawia zmianę nastroju człowieka, to po prostu przytulenie przez drugą osobę. To akurat na ten moment jest ważne, by dozować sobie w bezpiecznych ilościach, natomiast dalej mamy możliwość kontaktu telefonicznego, kontaktu z użyciem różnych aplikacji pozwalających nam zobaczyć rozmówcę. Niezmienny jest fakt, że jeżeli chcemy być najbardziej zestresowanymi ludźmi na świecie, to nie powinniśmy ćwiczyć. Ale nie stoi nic na przeszkodzie, by mając dostęp do różnych filmów instruktażowych, ćwiczyć w domu, w warunkach bezpiecznych, by wyjść na spacer, bo na razie nasze parki, skwery funkcjonują. Przyroda otaczająca nas, aktywność fizyczna to balans, przeciwwaga do pracy, do stresu, do frustracji, do niepokoju.
Przed wybuchem epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 statystyki dotyczące problemów ze zdrowiem psychicznym na świecie były dramatyczne, a obecna sytuacja epidemiologiczna może je znacznie pogorszyć.
Eksperci z ONZ wyjaśniają, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą członków rodziny. Jednocześnie ogromna liczba osób straciła lub jest zagrożona utratą pracy, a co za tym idzie – źródeł utrzymania. Poza tym rozpowszechniane są fałszywe informacje o koronawirusie, które dodatkowo budzą niepewność co do przyszłości – podaje Puls Medycyny.
Całego wywiadu z naszym gościem posłuchasz tutaj.
Fot: kompilacja grafik z pngtree.com