Trzy akcenty miały organizowane w Praszce obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się masz święta w intencji Ojczyzny. Drugi akcent, to oficjalna uroczystość przy Muzeum w Praszce na pl. Grunwaldzkim. Tu, jak co roku, pod tablicami upamiętniającymi lokalnych bohaterów walk o niepodległość Ojczyzny złożono kwiaty i zapalono znicze. Trzecią częścią obchodów był natomiast minikoncert Zespołu Pieśni Ludowej Prosna i koncert laureatów Festiwalu Pieśni Patriotycznej, którego część konkursowa odbyła się 9 listopada.
Oficjalna uroczystość przy Muzeum w Praszce rozpoczęła się o godz. 17.00. Zgromadzili się tu mieszkańcy Praszki i okolic, harcerze, strażackie i szkolne poczty sztandarowe, delegacje związków zakładowych, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Praszki oraz urzędnicy gminni i samorządowcy, m.in. starosta oleski Roland Fabianek, burmistrz Praszki Jarosław Tkaczyński i przewodniczący Rady Miejskiej w Praszce Bogusław Łazik.
[…] Na początku uroczystości zadano mi pytanie, czym jest dla mnie niepodległość. Pytanie i łatwe, i bardzo trudne, ponieważ jestem z twego pokolenia, które tej niepodległości nie straciło, ani nie wiem, jak wyglądało życie w Polsce podległej – podległej zaborcom czy podległej w czasie wojny – mówił burmistrz Jarosław Tkaczyński. – Oczywiście w czasie tej historii 60-letniej, którą pamiętam, różne losy Polska przechodziła, niemniej jednak zawsze było to państwo polskie i można było się do tej polskości przyznawać i Ojczyznę w ten, czy inny sposób czcić. Dzień 11 listopada jest dla nas datą symboliczną. Wolna Ojczyzna narodziła się w trudach. 103. rocznica (odzyskania niepodległości w 1918 r. – przyp. red.) też jest rocznicą symboliczną, ponieważ granice Rzeczypospolitej zostały ukształtowane przez następne trzy lata. W zasadzie możemy mówić dzisiaj o stuleciu Polski faktycznie niepodległej, z faktycznie trwałymi granicami ustalonymi w 1921 roku po trudach walk, po powstaniach śląskich, po powstaniu wielkopolskim. Na naszych tablicach, upamiętniających lokalnych bohaterów są nazwiska ludzi, którzy brali udział w tych zmaganiach o wolną Polskę. Dlatego teraz możemy z całym szacunkiem powiedzieć: „Cześć i chwała bohaterom! Niech żyje wolna Polska!”.
[…] Pan Burmistrz odniósł się do tego, czym jest niepodległość. Niepodległość to wolność, a wolność to możliwość robienia tego, co najlepsze dla siebie i lokalnej wspólnoty. Robienie tego, co dobre tylko dla siebie, jest zniewoleniem. Mieliśmy, na szczęście w odległych już czasach, takie sytuacje, że ktoś nam mówił, jako narodowi, co należy robić, w jakim należy mówić języku – mówił z kolei starosta Roland Fabianek. – Ja cieszę się z tego, że mogłem wychować się w wolnym kraju, że mogliśmy samodzielnie podejmować decyzje, które miały służyć rozwojowi lokalnej społeczności. Z okazji dzisiejszego święta chciałbym życzyć Państwu tego, żeby, tak jak dzisiaj pogoda nam dopisała, tak niech zawsze dopisuje pogoda ducha. Żeby kraj mógł rozwijać się dobrze, żebyśmy wszyscy mogli jak najlepiej pracować dla jego rozwoju. Pan Burmistrz wspomniał o setkach i tysiącach poległych z naszych rodzin, z naszych miejscowości. My mieliśmy to szczęście, że jesteśmy tym pokoleniem, które o wolność nie musiało walczyć na frontach. My mamy inne zadanie – utrzymać to, co wywalczyli nasi przodkowie. Zachować ich w pamięci. Zachować ich wskazówki życiowe, choćby te, niesione na sztandarach strażackich. „Bóg, honor, Ojczyzna”. Myślę, że kolejność nie jest przypadkowa, bo ona decyduje o pewnych wartościach, i życzę Państwu, aby te wartości nigdy nie przeminęły. […]
Oprawę muzyczną tej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Praszce zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Przedmościu. Dowódcą uroczystości był dh Janusz Jarząb, prezes OSP w Praszce.
Po złożeniu wiązanki kwiatów i zapaleniu zniczy pod tablicami poległych w walkach o wolą Polskę i w obronie niepodległości (delegacja harcerzy udała się także na miejscowy cmentarz, gdzie kwiaty złożono pod pomnikiem powstańców), uczestnicy uroczystości udali się do Miejskiego Domu Kultury, gdzie wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni Ludowej Prosna oraz koncertu laureatów tegorocznej edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Relację z tego wydarzenia zaprezentujemy niebawem.