Wczoraj (21 grudnia) wybrano laureatów konkursu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego na najciekawsze prace magisterskie i doktorskie związane z historią ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego w Polsce.
W kategorii rozpraw doktorskich, które zostały obronione w Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu ostatniego roku, trzecie miejsce i nagrodę finansową przyznano księdzu Michałowi Widerze, członkowi Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego, za pracę „Dzieje Kościoła katolickiego w powiecie wieluńskim (1918-1939)”.
Przypomnijmy, że rozmowę o dziejach Kościoła Katolickiego w powiecie wieluńskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego z dr. ks. Michałem Widerą znajdziecie TUTAJ.
Wyniki konkursu MEiN oraz IDMN:
Kategoria rozpraw doktorskich:
I miejsce (30 tys. zł) – nie przyznano nagrody.
II miejsce (25 tys. zł) – przyznano Krzysztofowi Żabierkowi za pracę „Arcybiskup Stanisław Gall (1865-1942) – kapłan, żołnierz, polityk”.
III miejsce (15 tys. zł) – przyznano księdzu Michałowi Widerze za pracę „Dzieje Kościoła katolickiego w powiecie wieluńskim (1918-1939)”.
Wyróżnienie (5 tys. zł) – przyznano Oldze Cieniuch za pracę „Prekursorzy edukacji medialnej w Polsce. Studium pastoralne w świetle działalności i twórczości Ignacego Kłopotowskiego, Maksymiliana Marii Kolbego i Antoniego Lewka”.
Kategoria prac magisterskich:
I miejsce (20 tys. zł) – nie przyznano nagrody.
II miejsce (15 tys. zł) – przyznano Adrianowi Kędzierskiemu za pracę „Ksiądz Józef Kmiecik (1894-1971)”.
III miejsce (10 tys. zł) – przyznano Sylwii Kiliańczyk za pracę „Kobiety na drodze życia, posługi i nauczania Stefana Kardynała Wyszyńskiego”.
Wyróżnień w tej kategorii nie przyznano.
Jak informują organizatorzy:
Celem konkursu jest promocja wysokiej jakości prac magisterskich oraz rozpraw doktorskich, poprzez wyróżnienie i nagrodzenie ich autorów. Konkurs miał służyć także popularyzacji tematyki dziejów obozu narodowego i katolicyzmu społecznego w środowisku naukowym.
Konkurs skierowany był do absolwentów dyscyplin humanistycznych, takich jak historia, historia sztuki, politologia, teologia, filozofia czy socjologia. Uczestnikami konkursu mogli być autorzy prac magisterskich i rozpraw doktorskich, które zostały obronione w Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 15 października 2020 r. do 15 listopada 2021 r.
Tematyka prac powinna być związana z dziejami ruchu narodowego oraz katolicyzmu społecznego w Polsce. Prace były oceniane pod kątem ich innowacyjności, konstrukcji, precyzyjności w określeniu problemu badawczego, a także charakterystyki doboru i wykorzystania źródeł. Istotnym elementem oceny był także potencjał pracy do jej ewentualnej publikacji.
Konkurs Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego na prace magisterskie i rozprawy doktorskie realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.