Kim była Simonetta Vespucci, wielka muza Sandro Botticellego, kogo na obrazach uwieczniał Gustaw Klimt, a kogo Rafael Santi? Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o sztuce” mówiła o tym Marzena Hettich-Uryszek, wieluńska malarka i rzeźbiarka. Spotkanie z zainteresowanymi tematem otworzył Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, bo właśnie w tej placówce było ono zorganizowane.
Każdy artysta pokazał swoją muzę w taki sposób, że nawet widać tę miłość, jaką artysta darzył tę kobietę. Wybrałam oczywiście kilka z tysięcy możliwości. Wybrałam obrazy, które mnie bardzo urzekły, artystów, których ja uwielbiam. Ja tylko chciałam zachęcić do tego, aby państwo drążyli temat, bo wtedy państwo odkryją w każdym obrazie nieprawdopodobnie ciekawe rzeczy. I wtedy zupełnie inaczej się na ten obraz patrzy, znając jego kulisy – mówi Marzena Hettich-Uryszek.
Marzena bardzo zaciekawiła tym tematem – mówi Maria Owczarek, która na spotkanie przyjechała specjalnie z Warty. – Myślę, że z tego względu, że sama portretuję kobiety. Jestem pod ogromnym wrażeniem spotkania z nadzieją na kontynuację.
Spotkania „Porozmawiajmy o sztuce” to dość nowy projekt Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Rozpoczęły się w październiku ubiegłego roku, a prelegentami spotkań byli między innymi: Agnieszka Lorenc-Karczewska, kierowniczka Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Łodzi, dr hab. Zygmunt Laskowski, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, ojciec Nereusz Mróz z klasztoru ojców franciszkanów w Wieluniu, Monika Nowakowska, kurator wystawy sztuki.