Uczestnictwo w Muzealnym Uniwersytecie Rodzinnym to doskonała okazja, aby poznać historię Wielunia i ziemi wieluńskiej, zajrzeć tam, gdzie nie każdy może, i posłuchać ciekawych opowieści o dawnych zwyczajach oraz ludziach, którzy przez wieki tworzyli i budowali ten region.
Muzealny Uniwersytet Rodzinny to inicjatywa z którą już w ubiegłym roku wystartowaliśmy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Skierowana jest to rodzin, czyli uczniów szkół podstawowych, którzy wraz ze swoimi rodzicami uczestniczą co dwa tygodnie w zajęciach – mówi Magdalena Kopańska z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, instytucji, która jest pomysłodawcą MUR-u i organizatorem zajęć. – Nie są to zwyczajne lekcje. Czasami pozwalamy dotykać przedmiotów, których na co dzień dotykać nie wolno. Pokazujemy nasze skarby, oprowadzamy po Wieluniu, bo nie tylko zajęcia odbywają się w muzeum. Na przykład idziemy w takie miejsca, gdzie na co dzień nie da się wejść takich, jak wieża ratuszowa, zakątki klasztorów, zabieramy też uczestników na wycieczki. To są takie inicjatywy, które mają pokazać, że historia może być ciekawa, a na dodatek rzeczy, które mijamy na co dzień: budynki, miejsca skrywają wiele ciekawych historii. I w ten sposób staramy się budować nową publiczność dla muzeum, żeby po prostu ci młodsi, którzy są dopiero w szkołach, nie bali się do muzeum przychodzić i w ogóle z placówek kulturalnych korzystać.
Ostatnio dzieci wraz z opiekunami i pracownikiem muzeum zwiedziły zabytkowy kościółek w Grębieniu, jeden z najpiękniejszych zabytków drewnianych na ziemi wieluńskiej.