Dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tysięcy złotych, pozyskanego w ramach konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie” z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Wieluniu uzyskali kolejną, nowoczesną pracownię – tym razem ekologiczną. Zakupiono pomoce naukowe, m.in. zestawy demonstracyjne ze szkodnikami i owadami pożytecznymi, tablice edukacyjne, mikroskopy, lupy, makiety przekrojów roślin czy nowoczesny sprzęt multimedialny. Remont pracowni szkoła przeprowadziła dzięki pomocy uczniów z klas budowlanych, a niewątpliwą ozdobą ekopracowni są „zielone ściany” czy akwaria prezentujące różne żywe ekosystemy – np. leśny czy pustynny.
Panele z odpowiednio stosowanym filcem wyposażone są w system kroplujący w górnej części i w środku. Rośliny są nasadzane żywe, są w takich specjalnych chustach, dzięki czemu część korzeni ma dobre warunki do wzrostu. Po pewnym czasie muszą być zasilane nawozami w płynie, oczywiście panele tak zarosną tymi roślinami, że trzeba je będzie przycinać. Pod spodem w zabudowie mamy zbiorniki na wodę, ewentualnie wodę z nawozami, i systemem węży ta woda doprowadzana jest do ścian wertykalnych. Oczekujemy, że rośliny zaczną intensywnie rosnąć, oczywiście musimy jeszcze dorzucić troszeczkę nawozów, żeby wzmocnić te rośliny, ale generalnie się to sprawdza. W wyniku tego skraplania się wody, filc się nawilża i można powiedzieć, woda spływa po tych panelach, nawadniając też rośliny i zasilając je wodą i nawozami. Mamy tutaj paprocie, zielistkę, fikusa – skład gatunkowy może być przeróżny. Tutaj nie ma jakiejś zasady, chodzi o to, aby te rośliny dobrze radziły sobie na takim panelu. Klimat w pracowni jest różny, zazwyczaj jest tu ciepło a takie panele potrafią nam zmienić go na bardziej korzystny, czyli więcej tej wilgoci będzie w pracowni, rośliny pochłaniają też zanieczyszczenia – informował Mariusz Bącela, nauczyciel architektury krajobrazu w Zespole Szkół nr 1 w Wieluniu.
Uroczyste otwarcie ekopracowni „Mikroświat” było jednym z elementów obchodzonego wczoraj w Zespole Szkół nr 1 Dnia Krajobrazu. Uczniowie z klas technik architektury krajobrazu skorzystali z prelekcji pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego, a o słodki poczęstunek zadbali uczniowie warsztatów gastronomicznych.