Dwa dni przesłuchań, kilkadziesiąt zespołów ludowych: męskich i żeńskich, solistów i wykonawców w kategorii mistrz-uczeń – w sobotę 8 maja zakończył się Międzypowiatowy Przegląd Zespołów Ludowych Ostrówek 2022. Na scenie pojawili się nie tylko reprezentanci z Ziemi Wieluńskiej, ale i twórcy ludowi z regionu sieradzkiego, rawskiego czy łowickiego.
Był taki czas, że tak jak tępiono gwarę i nie można było mówić „po nasemu”, tak i tępiono te stroje i wyśmiewano się z nich. To ludzie wzięli te stroje i popalili w piecu. A teraz, to każdy by je szukał, chciał mieć, bo to prawdziwa wełna i prawdziwy len – mówi Joanna Bolimowska z Łowicza, lider Zespołu „Ksinzoki”.
Więcej o Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Ludowych Ostrówek 2022 w rozmowie z etnomuzykolożką, dr Ewą Słąwińską-Dahlig oraz w najbliższych audycjach „Ludowe pejzaże”.
Wyniki konkursu:
Kategoria zespoły śpiewacze:
1 miejsce (ex-aequo)
Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki” z Woli Jankowskiej, Żeńska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza, Męska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza, Zespół Obrzędowy z Chojnego, Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy” z Ostrówka, Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki” z Konopnicy, Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Jeziorska (pow. sieradzki),
2 miejsce (ex-aequo)
Zespół Śpiewaczy „Włościanie” z Chotowa, Zespół Śpiewaczy „Dukat” z Mroczek Małych (pow. sieradzki), Żeńska Grupa Zespołu Folklorystycznego z Popowic, Męska Grupa Zespołu Folklorystycznego z Popowic, Zespół Śpiewaczy „Polesianki” z Konopnicy Polesia (pow. poddębicki), Zespół Śpiewaczy „Z Dusy Śpiywane” z Kurowa, Zespół Śpiewaczy „Znad Swędrni” z Goszczanowa (pow. sieradzki),
3 miejsce (ex-aequo)
Zespół Śpiewaczy „Lututowianki” z Lututowa (pow. wieruszowski), Zespół Śpiewaczy „Głosy Rannej Rosy” z Czarnożył, Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy z Mierzyc, Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Rudy, Zespół Śpiewaczy Biała, Zespół Śpiewaczy „Naramianki” z Naramic, Żeńska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Załęczanie” z Załęcza Wielkiego i Męska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Załęczanie” z Załęcza Wielkiego.
Wyróżnienia otrzymały:
Zespół Pieśni Ludowej z Dębiny, Zespół Śpiewaczy „Kaliny” z Rzechty (pow. sieradzki), Zespół Śpiewaczy „Cymbarka” z Cielądza (pow. rawski), Zespół Pieśni Ludowej z Osjakowa.
Kategoria soliści-śpiewacy:
1 miejsce
Zdzisław Gajewski z Sulejowa (pow. piotrkowski),
2 miejsce
Mirosława Kamola z Rzechty (pow. sieradzki).
Kategoria mistrz-uczeń:
1 miejsce (ex-aequo)
Roman Wojciechowski z Wiktorią Chwalińską (pow. tomaszowski), Jagoda Majtyka z Dziecięcym Zespołem Śpiewaczym z Białej, Danuta Dębska ze Szkolnym Zespołem Ludowym „Pochlebnicki” ze Starej Wojskiej (pow. rawski),
2 miejsce (ex-aequo)
Roman Wojciechowski z Zuzanną Giszcz (pow. tomaszowski), Agata Woźniak z Dziecięcym Zespołem Śpiewaczym z Chojnego (pow. sieradzki).
Wyróżnienia:
Joanna Zawada z Nikolą Bereś i Cezary Kruk z Osjakowa, Aleksandra Hanka z Dziecięcym Zespołem Śpiewaczym z Dębin.
Nominację do 56. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą otrzymali:
Żeńska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza,
Męska Grupa Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki” z Łowicza,
Zespół Śpiewaczy „Jezioranki” z Jeziorska (pow. sieradzki),
Zespół Śpiewaczy „Ostrowiacy” z Ostrówka,
Zespół Śpiewaczy „Nadwarcianki” z Konopnicy,
solista Zdzisław Gajewski z Sulejowa (pow. piotrkowski),
i w kategorii mistrz-uczeń:
Roman Wojciechowski z Wiktorią Chwalińską (pow. tomaszowski),
Jagoda Majtyka z Dziecięcym Zespołem Śpiewaczym z Białe,
Danuta Dębska ze Szkolnym Zespołem Ludowym „Pochlebnicki” ze Starej Wojskiej (pow. rawski).