Gdy pojawiają się oznaki atopii, należy od razu zacząć działać. Na początku należy postawić na dobrej jakości produkty nawilżające, przeznaczone do skóry dotkniętej tym schorzeniem. Posiadają one szereg witamin i minerałów, pozwalających na regenerację ciała oraz zmniejszać objawy tej choroby. To jednak nie zawsze wystarcza. Dowiedz się, co musisz robić i czego unikać, aby pomóc organizmowi w walce z atopowym zapaleniem skóry.
Atopowe zapalenie skóry – kąpiele i higiena łazienkowa
Osoba cierpiąca na atopię musi zwrócić uwagę na wiele czynników, które wpływają na stan jej skóry. Jednym z nich są kąpiele. W przypadku AZS powinno unikać się długiego przebywania w wannie oraz kontaktu z gorącą wodą. Polecane są przede wszystkim prysznice, podczas których temperatura wody nie przekracza 38°C. Powinny być one krótkie, aby nie narażać skóry na uszkodzenia.
Pod prysznicem warto pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Należy zrezygnować z używania zapachowych żeli pod prysznic, błyszczących mydeł czy peelingów gruboziarnistych. Najlepiej wybrać kosmetyki odpowiednie do skóry atopowej, zapewniające delikatne, dokładne mycie, przy jednoczesnym nawilżeniu skóry.
Ważne jest również to, aby po kąpieli używać miękkiego ręcznika do wycierania ciała. Sam proces osuszania również jest istotny. Nie wolno takim materiałem pocierać mokrej skóry! Trzeba przykładać ręcznik do ciała i delikatnie pozbywać się wody. Istotne jest również to, aby ręczniki były prane w delikatnych środkach, najlepiej tych przeznaczonych dla dzieci albo dla alergików.
Atopia – różnego rodzaju skoki temperatury
Kolejnym ważnym czynnikiem pogłębiającym atopowe zapalenie skóry jest temperatura. Dzięki niej zmiany chorobowe mogą postępować szybciej, co może powodować wzmożony ból i powstawanie licznych uszkodzeń naskórka. Dlatego tak ważne jest unikanie skoków temperatury wszelkiego rodzaju. Jak to zrobić? W codziennym funkcjonowaniu należy zrezygnować m.in. z ciężkich treningów, zmniejszyć czas przebywania na basenach oraz ubierać się odpowiednio do panujących warunków na zewnątrz. Ważna jest również temperatura panująca w miejscach, w jakich pracujemy bądź też mieszkamy.
Chorym na atopię zaleca się unikania pomieszczeń mocno klimatyzowanych czy ogrzewanych. Nie jest to oczywiście łatwe w tych czasach, ale jak już jednak musimy przebywać w takim miejscu, nie należy znajdować się zaraz obok klimatyzacji albo obok kaloryfera. Narażenie skóry na mocne ochłodzenie czy też przegrzanie szybko zaowocuje pogłębieniem problemu.
Atopowe zapalenie skóry – alergeny i ogólne samopoczucie
Dużo osób nie myśli o tym, że atopia może być pogłębiana przez czynniki alergizujące. Jednak jest to bardzo częste zjawisko, które pomaga rozwijać się chorobie i zwiększa ilość jej objawów. Mając atopię, warto zainwestować m.in. w oczyszczacze powietrza i suszarki do prania, które pozwolą zmniejszyć ilość gromadzonych się drobnoustrojów i zanieczyszczeń na mokrych ubraniach, co przyczyni się bezpośrednio do poprawy stanu skóry.
Czynnikami najtrudniejszymi do wyeliminowania są stres, nerwy i ogólne złe samopoczucie. Mogą one nie tylko pogłębiać problemy z atopowym zapaleniem skóry, lecz także wpływać na cały organizm. Warto znaleźć sobie jakieś hobby, odstresowujące zajęcie, które pomoże nam zmniejszyć stres, dzięki czemu złagodzimy objawy AZS.