Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, wziął udział w obchodach 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Sieradzu-Męce. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny oraz żołnierzy poległych w 1939 roku. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli na pobliski cmentarz. To tutaj, w zbiorowej mogile, spoczywa około 160 polskich żołnierzy poległych w pierwszych dniach września 1939 r. podczas zaciętych walk, jakie oddziały Armii Łódź toczyły na linii rzeki Warty. Sieradz, Mnichów, Ruda, Dzigorzew, Glinno są do dzisiaj symbolami oporu bohaterów września. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie poległych
Te mogiły są świadectwem odwagi i determinacji, z jaką nasi żołnierze walczyli o wolność i niepodległość kraju, o życie i spokój swoich rodzin i sąsiadów. Jeszcze w zeszłym roku, gdy wspominaliśmy kolejną rocznicę wybuchu wojny i oddawaliśmy hołd jej bohaterom, miałem nadzieję, że takie uroczystości jak dzisiejsza pozostaną jedynie wspomnieniem tragicznej historii, że koszmar ubiegłego wieku nigdy się nie powtórzy. Dziś wiemy, że ta nadzieja była płonna. Bo straszliwe widmo światowego konfliktu zbrojnego zajrzało nam wszystkim w oczy jak nigdy wcześniej. I dlatego dziś to pragnienie wolności płonie w naszych sercach mocniej. I mocniej niż kiedykolwiek czujemy, że wolność nikomu nie jest dana na zawsze, ale zawsze warto o nią zabiegać ze wszystkich sił– mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
Kwiaty i znicze zapalono również na mogile polskich żołnierzy z 1939 r. w Strońsku. Tam pochowano ponad 260 poległych, m.in. w okolicach Belenia, Strońska i Zapolic. Walki te przypomniano podczas Wojewódzkiej Inscenizacji „Bitwa nad Wartą”, o której informowaliśmy TUTAJ.
Fot. lodzkie.pl