Wśród dziesięciu najważniejszych zmian w walce z rakiem piersi jest niewątpliwie wprowadzenie w 2006 r. programu przesiewowych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 50-69 lat. Po Polsce jeżdżą mammobusy, w skrzynkach pocztowych mamy zaproszenia do wykonania mammografii. Odsetek kobiet badających się profilaktycznie nadal jednak nie jest zbyt zadowalający.
Przyczyniła się do tego również pandemia, podkreśla dr n.med. Maciej Stańczyk, chirurg onkolog:
Pandemia sprawiła, że pacjentki ze strachu przed koronawirusem, przed zachorowaniem na tę bardzo groźną chorobę, nie zgłaszały się na badania w ramach profilaktyki, czyli badania w mammobusach, badania, na które zgłaszają się pacjentki, które nie stwierdzają u siebie żadnych objawów. A co jeszcze gorsze, pacjentki, które wyczuły u siebie zmianę w piersiach, również bały się. Uważały, że może poradnie nie będą czynne bądź bały się zarażenia w czasie leczenia.
Najważniejsze, aby nie czekać na chorobę, tylko badać się regularnie. Profilaktyka w walce z rakiem piersi jest kluczowa, mówi dr Stańczyk:
Musimy pamiętać, że jeżeli zdiagnozujemy i zaczniemy leczyć raka we wczesnym stadium, kiedy ma niewiele komórek nowotworowych, mamy dużo większą szansę na skuteczne wyleczenie pacjentki, niż jeżeli guz będzie duży i daje przerzuty do węzłów chłonnych. Mammografia jest bardzo ważna, aby wykryć guz w małym rozmiarze, który pozwoli nam zahamować chorobę, wyleczyć ją. I zawsze mówię moim pacjentkom, że jeżeli wykryjemy guz, to ten rok może być trudny, ale jak on przeminie, to będzie się śmiała z tych swoich nerwów i z tego, jak bardzo się bała.
Profilaktyka w walce z rakiem jest bardzo ważna. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby możemy uratować zdrowie i życie.
Profilaktyka to zapobieganie chorobom. Na profilaktykę składa się wiele rzeczy, bo to nie tylko badania przeprowadzane u pacjentów, u których jeszcze nie wiemy, że są chorzy. Również są to zachowania prozdrowotne, które propagują różne stowarzyszenia. My od wielu lat mamy taki program europejski „Kodeks walki z rakiem”, który pokazuje, co robić, aby nie zachorować na raka. Ważne jest, aby tak prowadzić swoje życie, żeby w tym naczyniu, jakim jest organizm, jak najmniej niekorzystnych rzeczy się znalazło. Jesteśmy coraz bardziej uprzemysłowionym krajem i coraz więcej z nas choruje na choroby nowotworowe, ale warto pamiętać, że w Polsce ponad 1,7 mln ludzi żyje z rozpoznaną chorobą nowotworową, co pokazuje, że ta choroba w jakiś sposób jest uleczalna bądź przechodzi w postać przewlekłą. Że rak to nie jest wyrok. Nawet jeśli pacjent na tę chorobę zachoruje, nawet jeżeli czasami nie da się go całkowicie wyleczyć, to jesteśmy w stanie takiego pacjenta diagnozować i przez wiele lat powstrzymywać tę chorobę – mówi dr Stańczyk.
W Polsce znacznie poprawił się standard radioterapii, zgodny z międzynarodowymi wymogami. Mniej jest naświetleń wyższą dawką promieniowania. Ograniczono wykonywanie zabiegów mastektomii, czyli amputacji piersi, więcej jest operacji oszczędzających pierś oraz chroniących węzły chłonne. Warunkiem mniej okaleczających zabiegów jest jednak odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Warto o tym pamiętać.
Posłuchaj całego wywiadu z dr. n.med. Maciejem Stańczykiem, chirurgiem onkologiem: