Na dwa dni przed Narodowym Świętem Niepodległości, 9 listopada, w Praszce odbył się po raz kolejny Festiwal Pieśni Patriotycznej o Puchar Starosty Oleskiego. Tradycyjnie ogłoszenie wyników i oficjalna prezentacja laureatów nastąpiła 11 listopada podczas uroczystej gali, która od lat jest integralną częścią uroczystości patriotycznych organizowanych w Praszce (o uroczystościach, które miały miejsce przed galą pisaliśmy tutaj – Praszka: obchody Narodowego Święta Niepodległości). Młodzi utalentowani wykonawcy zaśpiewali nie tylko przez swoimi rówieśnikami, uczestnikami festiwalu, i oficjalnymi gośćmi, ale także rodzicami i dziadkami, którzy z oczywistych powodów nie mogli uczestniczyć w festiwalowych przesłuchaniach, które odbywały się wcześniej. To dodatkowa forma wyróżnienia dla młodych patriotów, którzy w niezwykle świadomy i profesjonalny sposób potrafią dzielić się swoją wrażliwością i emocjami.
Spośród kilkudziesięciu prezentacji, które jury wysłuchało 9 listopada, nagrodzono 18. Występy oceniano w trzech kategoriach wiekowych (prezentacje solo) oraz w kategorii zespoły. Najwyżej ocenione przez jury wykonania zostały zaprezentowane właśnie podczas uroczystej gali. Każdy z laureatów otrzymał dyplom i puchar. Najwyżej ocenione przez jury wykonanie nagrodzono tytułem Grand Prix festiwalu i Pucharem Starosty Oleskiego. W tym roku najlepszą okazała się Maja Szczecińska.
Jestem zaszczycona, że udało mi się pokazać w grupie laureatów tego konkursu, bo poziom w tym roku był naprawdę bardzo wysoki, no i radość temu towarzyszy – mówiła młoda wokalistka tuż po swoim występie, ale jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem werdyktu. – Ja od małego kochałam muzykę, ale bardziej szłam w stronę śpiewu. Miałam jakieś próby, w wieku trzech lat, grania na skrzypcach, ale pojeździłam może dwa miesiące na zajęcia i na tym się zakończyło. Na pianinie uczyłam się grać trzy lata, ale za dużo z tego nie pamiętam. Więc myślę, że najbardziej śpiew. (…) Świtają mi w głowie kolejne konkursy i festiwale, w których mogę wziąć udział, ale nie wyobrażam sobie, że moja przyszłość zawodowa mogłaby być związana z muzyką. To raczej taka pasja, hobby.
Maja jest uczennicą jednego z wieluńskich liceów. Reprezentuje Centrum Edukacji Wokalnej w Gorzowie Śląskim, a jej instruktorem jest Dalia Plewa-Sneka. Największym sukcesem Mai jest pierwsze miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki „Lake Pearls” w Macedonii.
Jednym z laureatów tegorocznego Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Praszce jest także Michał Wójcik, od lat uczestniczący w konkursach wokalnych nie tylko w najbliższej okolicy.
To jest takie zainteresowanie, do którego – nieważne ile mam lat – cały czas chętnie wracam i mam nadzieję, że nigdy to się nie zakończy – mówił po swoim występie. – (…) Wielu chłopaków może boi się wychodzić na scenę i pokazywać z takiej bardziej wrażliwej strony.
Posłuchaj relacji:
W tegorocznej edycji praszkowskiego festiwalu jury (w składzie: Piotr Jaroń, Patrycja Kik i Marlena Iwańska) wyróżniło następujących wykonawców:
Kategoria zespoły:
1. miejsce ex-aequo – Fabrykanci (Fundacja Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki” Gorzów Śl.) i Czwóreczki (SP 4 Praszka),
2. miejsce ex-aequo – reprezentacja Zespołu Szkół w Dobrodzieniu i zespół PREM (ZS Gorzów Śl.),
3. miejsce – Trio z SP 2 w Praszce.
Soliści z klas I-III szkół podstawowych:
1. miejsce – Lena Kiński (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śl.),
2. miejsce – Liwia Jakubowska (SP 3 Praszka),
3. miejsce – Emilia Pęcherz (GOKSiR Rudniki).
Soliści z klas IV-VI szkół podstawowych:
1. miejsce – Jagoda Rozmarynowska (SP 4 Praszka)),
2. miejsce – Martyna Niegot (PSP Kościeliska),
3. miejsce – Hanna Rasztar (SP 4 Praszka).
Soliści z klas VII-VIII szkół podstawowych:
1. miejsce – Dominika Jacheć (PSP Radłów),
2. miejsce – Marta Olejnik (PSP Gorzów Śl.),
3. miejsce – Marcel Pisula (PSP Radłów).
Soliści – szkoły ponadpodstawowe:
1. miejsce – Jakub Czernek (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śl.),
2. miejsce – Michał Wójcik (Fundacja Rozwoju Artystycznego „Fabryka Muzyki” Gorzów Śl.),
3. miejsce – Lorena Pakuła (LO Olesno).
Grand Prix:
Maja Szczecińska (Centrum Edukacji Wokalnej Gorzów Śl.).
Udział w festiwalu wzięli reprezentanci 18 szkół i ośrodków artystycznych z Gorzowa Śląskiego, Kościelisk, Olesna, Rudnik, Strojca, Radłowa, Sternalic, Dobrodzienia i Praszki.
Fot. Radio ZW