Strategia rozwoju województwa jest najważniejszym dokumentem samorządu województwa, określającym kierunki rozwoju regionu i cele do osiągnięcia w najbliższych latach. Znaczenie konsultowanego teraz dokumentu jest tym większe, że będzie on miał wpływ na podział pieniędzy unijnych w nowym rozdaniu. Strategia ma bezpośrednie przełożenie na wiele sfer naszego życia – rozpoczynając od sytuacji demograficznej i społecznej, przez przemysł i przedsiębiorczość, aż po organizację miejsc, w których żyjemy. Podczas pierwszych konsultacji strategii województwa on-line mówiono m.in. o siatce połączeń kolejowych czy podziale środków unijnych.
Chcemy, żeby w tym dokumencie najważniejszy był człowiek, żeby strategia była bliska każdemu mieszkańcowi województwa. Dlatego tak zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób wzięło udział w jej powstawaniu – mówił marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber.
Spotkania mają charakter on-line z uwagi na pandemię, ale za to dostęp do nich jest uproszczony. Do bezpośredniego udziału w konsultacjach zaproszeni zostali przedstawiciele samorządów i organizacji różnego typu, ale obserwować dyskusję mogą wszyscy na kanale YouTube Województwa Łódzkiego. Wszyscy też mogą zadawać pytania na czacie i zgłaszać uwagi do strategii.
W pierwszym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele miast i gmin z południowej części regionu, m.in. z powiatów pajęczańskiego, wieluńskiego i wieruszowskiego.
Dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej, Tadeusz Polak zachęca do zadawania pytań, ale i do składania uwag do strategii za pomocą formularza, który jest dostępny dla wszystkich tutaj.
Kolejne spotkania zaplanowano w piątek, 19 marca. Na 10:00 zaproszeni zostali przedstawiciele nauki, instytucji kultury, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, przedsiębiorców, Instytucji Otoczenia Biznesu, NGO, instytucji rolniczych oraz sektora transportu i logistyki; na godz. 13 – przedstawiciele samorządów z powiatów: łódzkiego wschodniego, zgierskiego, brzezińskiego, pabianickiego, łowickiego, rawskiego, skierniewickiego, kutnowskiego, łęczyckiego, poddębickiego oraz Skierniewic i Łodzi.
Konsultacje Strategii potrwają do 9 kwietnia 2021 r.