Około 700 osób zginęło, a miasto zostało zniszczone w ponad 80 procentach. 4 września 1939 roku niemieccy lotnicy zbombardowali bezbronny Sulejów. Zorganizowane w 83. rocznicę tamtych wydarzeń uroczystości rozpoczęły się na sulejowskim Placu Straży, skąd druhowie OSP, harcerze, Orkiestra Dęta Gminy Sulejów, delegacje oraz mieszkańcy miasta i gminy Sulejów przemaszerowali do kościoła pw. św. Floriana. Tam odprawiona została msza święta w intencji ofiar bombardowania miasta. O stratach, nie tylko ludzkich, ale i materialnych, mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego:
I choć trudno w to uwierzyć, niektóre szkody do dziś nie zostały naprawione. Mam na myśli okna w kościele św. Floriana, zniszczone w wyniku działań wojennych. Dlatego samorząd województwa łódzkiego postanowił przekazać 73 tysiące złotych właśnie na wymianę stolarki okiennej w sulejowskiej świątyni.
By upamiętnić ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 83 lat, zabrzmiały syreny alarmowe, następnie uczestnicy uroczystości zaśpiewali hymn państwowy. Jak co roku były też apel poległych i salwa honorowa. Zorganizowano także rekonstrukcję zestrzelenia niemieckiego samolotu. Goście mogli się także zapoznać z prezentacją multimedialną „Sulejów 1939 – 2022”, przygotowano też prelekcje historyczne oraz spotkanie z autorami publikacji „Oni zginęli za Ojczyznę” i „Sulejów historyczny”. Nie zabrakło koncertów patriotycznych.
Honorowymi patronami wydarzenia byli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Łodzi.
Fot. lodzkie.pl