O małej architekturze, starych szyldach, rzeźbach, balustradach czy płotach w filmach realizowanych przez Łódzki Dom Kultury w ramach projektu „Dlaczego ten dom tak wgląda? Architektura pod lupą dla najmłodszych” rozmawiają Maria Nowakowska prowadząca portal www.lodzkidetal.pl oraz dr Karolina Kołodziej. W ramach projektu powstało osiem filmów edukacyjnych dotyczących miast województwa łódzkiego: Bełchatowa, Kutna, Wielunia, Brzezin, Łęczycy, Łowicza, Rawy Mazowieckiej i Wolborza. Wszystkie filmy dostępne są na platformie YouTube Łódzkiego Domu Kultury.
Opracowano także na podstawie kwerendy terenowej scenariusze warsztatów z zakresu z edukacji architektonicznej oraz przewodniki do tych scenariuszy (do bezpłatnego pobrania na stronie Łódzkiego Domu Kultury), oparte na architekturze miast województwa łódzkiego, skierowane do dzieci w wieku 7-13 lat.
Jedną z moich ulubionych lokalizacji w Wieluniu jest kościół i klasztor Bernardynek. Kościół znany bardziej jako ewangelicki, dlatego, że od 1819 roku to właśnie wieluńscy ewangelicy się nim opiekowali. I choć nie można zwiedzić tej świątyni od środka to nawet oglądanie jej z zewnątrz dostarcza wielu atrakcji. Przede wszystkim otoczona jest pasem sgraffita – dekoracji, którą rzadko spotykamy w miastach regionu. Dosłownie mamy pojedyncze przykłady w Łodzi, w Kutnie i właśnie w Wieluniu. A tutaj znajdziemy właśnie ten pas, taki fryz ornamentalny wykonany w tej technice polegającej na tym, że nakładamy na siebie różnobarwne warstwy tynku, w tej wierzchniej ryjemy tak, żeby odsłonić tę spodnią warstwę i jej kolor. No i właśnie w wypadku tej lokalizacji mamy i sgraffito na budynku sakralnym i na budynku, który znajduje się przy ulicy Ewangelickiej, tam jest taki utworzony ze sgraffita chrystogram, czyli litery IHS, w tym wypadku wpisane w tarczę słoneczną.
– mówiła Maria Nowakowska.
Partnerzy projektu: Kutnowski Dom Kultury, Muzeum w Łowiczu, Wolborskie Centrum Kultury im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Wieluński Dom Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, Dom Kultury w Łęczycy, Miejski Dom Kultury w Brzezinach oraz Miejski Dom Kultury w Rawie Mazowieckiej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Fot. ŁDK
Filmowy przewodnik po Wieluniu ukazuje perełki architektoniczne zlokalizowane przy adresach: ul. Podwale, ul. Ewangelicka 6, ul. Reformacka 1, ul. Augustiańska 8a, Plac Kazimierza Wielkiego 3, ul. Śląska 4 oraz Plac Legionów 12. Zapraszamy do oglądania: