We wtorek, 24 maja, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi wręczono Nagrody Złotego Ekslibrisu i Superekslibrisu najlepszym autorom książek o Łodzi i województwie łódzkim. Wśród wyróżnionych znalazł się wielunianin, profesor Tadeusz Olejnik, współautor albumu „Sieradz w fotografii. Dawniej i dziś”.
Chciałbym też z tego miejsca podziękować za uhonorowanie tego dorobku. Mam nadzieję, że nie będzie to koniec. Chciałbym też podkreślić tutaj ogromną rolę pana Michała Kolińskiego, szefa wydawnictwa. W dużym stopniu wydawnictwo zaczęło tutaj jakby propagować te idee Łodzi, regionu łódzkiego. Odkrywać na nowo albo od nowa te miejsca, o których tak mało wiemy albo nic nie wiemy. Chciałem też podziękować Ani Kulik, która też jest współautorką „Sekretów Łodzi” czy „Sekretów Województwa Łódzkiego”, które też w nieco większym gronie autorów napisaliśmy.
– mówił Jacek Perzyński, uhonorowany Superekslibrisem za całokształt publikacji regionalnych.
Nagrody Złoty Ekslibris otrzymali:
– Dariusz Jędrasiak i Piotr „Bugs” Wawrzak za książkę „Oi! Oi! Oi! To punk z miasta Łodzi…”
– profesor Jan Szymczak za redakcję dwutomowej monografii „Miasto Uniejów i region spycimiersko-uniejowski poprzez wieki”
– Barbara Sitek i Justyna Słomska-Nowak odebrały statuetkę za zmarłego dr. Aleksandra Błachowskiego za publikację „Stroje chłopskie regionu radomszczańskiego. Studium historii i problemów rekonstrukcji”
– Ryszard Sierociński, prof. Tadeusz Olejnik i dr Tomasz Oszczęda za album „Sieradz w fotografii. Dawniej i dziś”
– Marcin Andrzejewski za powieść „Tramwaj Tanfaniego”
– Magdalena Bartosiewicz i Karolina Matyjaszkowicz za książkę „Skarby z malowanej skrzyni. Elementarz stroju łowickiego”.
Nagrody Superekslibris otrzymali:
– Łódzkie Towarzystwo Przyjaciół Książki za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi
– Jacek Perzyński za całokształt osiągnięć w zakresie publikacji o Ziemi Łódzkiej
Honorowy patronat nad konkursem sprawował Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Okolicznościowy biuletyn, przygotowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Józefa Piłsudskiego, organizatora konkursu dostępny jest tutaj.
Fot. WBP im. J. Piłsudskiego/Jerzy Turant