W powiecie wieluńskim na ten moment nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. 22 osoby są objęte kwarantanną domową, a 47 jest pod nadzorem epidemiologicznym. W Polsce natomiast liczba osób zarażonych rośnie w bardzo szybkim tempie. Odnotowano już 305 przypadków zakażenia koronawirusem.
– w powiecie wieruszowskim 18 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, natomiast 28 osób jest objętych kwarantanną domową
– w powiecie pajęczańskim 40 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, natomiast 31 osób jest objętych kwarantanną domową
– w powiecie sieradzkim 101 osób jest objętych nadzorem epidemiologicznym, natomiast 23 osoby są objęte kwarantanną domową
W powiecie wieluńskim 16 osób zostało objętych kwarantanną domową, a 11 nadzorem epidemiologicznym. Nie ma na ten moment żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. W Polsce natomiast potwierdzono do tej pory 205 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Pięciu pacjentów nie żyje.
Zalecenia Generalnej Inspekcji Sanitarnej w obliczu epidemii przypomina rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi, Zbigniew Solarz:
W tym okresie, który jest związany z zagrożeniem, które płynie z obecności koronawirusa, jak również innych drobnoustrojów chorobotwórczych przenoszonych głównie drogą kropelkową ważne jest, aby zachować szereg takich prostych zwyczajów i stosowanie ich pozwoli nam ochronić się przed przeniknięciem wirusa do naszego organizmu. Przede wszystkim zalecenie jest, żeby często myć ręce. Myć ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości to dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Właśnie na dłoniach istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na ręce. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie. Starajmy się podczas powitania unikać uściskania i podawania dłoni. W ciągu dnia dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Powstrzymaj się od uścisków, całowania i podawania dłoni na powitanie. Należy zachować co najmniej 1-1,5 metra odległości z osobą, z która rozmawiamy, twarzą w twarz, która kaszle, kicha lub ma gorączkę. Pamiętajmy o tym, że podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Należy również unikać płatności gotówką i korzystać z kart płatniczych. Na powierzchni banknotów i monet mogą znajdować się wirusy i bakterie. W miarę możliwości unikaj płatności gotówką. Korzystaj z kart płatniczych i bankowości elektronicznej (…).
Posłuchaj całej wypowiedzi rzecznika:
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych: gis.gov.pl i gov.pl/koronawirus. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.