Karmnik dla ptaków może zrobić prawie każdy, kto ma pod ręką np. niepotrzebną plastikową butelkę, nożyczki i farby. Zaledwie z tych paru rzeczy można wykonać praktyczny karmnik dla ptaków. Jak to zrobić, dowiedziały się dziś dzieci, licznie zgromadzone na feryjnych zajęciach w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Wieluniu. Powstały kolorowe i recyklingowe karmniki. Tym sposobem dzieci pomogły potrzebującym zimą ptakom, ale i nadały starym przedmiotom nowe znaczenie. Ich budowa i systematyczne dokarmianie ptaków to także praktyczna lekcja ekologii dla dzieci.
Robimy karmniki – mówi Borys. – Będą z plastykowych butelek, gdzie są wycięte dziury i tam na dno wsypiemy nasiona. Oglądaliśmy film, który był o recyklingu. Dowiedziałem się, że odpady można segregować. Jadą one na skup odpadów i są ponownie wykorzystywane.
Mój karmnik będzie brązowy, biały i czerwony – tłumaczą Tosia i Karolina. – Film był o butelce, która opowiadała, jak segregować śmieci, gdzie one idą i jak powstają. Śmieci idą do śmietników, na wysypisko i zostają przetworzone.
Malujemy butelki, żeby zrobić karmniki dla ptaków – dopowiada Zuzia. – Trzeba segregować śmieci, bo jak się je wrzuci do kosza, to później można z nich coś jeszcze zrobić, np. takie karmniki. Można nadać im nowe życie.
Próbujemy zrobić karmniki z plastikowej butelki – mówią Nadia i Marta. – Ptaki potrzebują zimą pożywienia. Należy również segregować śmieci, żeby później z odpadów powstały kolejne rzeczy.
To już kolejny rok, w którym zimowa temperatura oscyluje w okolicy zera – tłumaczy Anita Kuś, kierownik Filii dla Dzieci w MiGBP w Wieluniu. – Można powiedzieć, że prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła, jednak dla zwierząt i ptaków zaczął się już ciężki okres. Myślę, że chętnie skorzystają one z naszej pomocy, dlatego też pomysł wykonania na dzisiejszych warsztatach karmników, które będziemy robić z plastikowych butelek. Po wykonaniu dzieci powieszą je na drzewie w okolicach swoich domów czy bloków, by móc dokarmiać ptaki. Zajęcia te myślę, że będą ciekawą formą recyklingową. Dzieci dzięki nim dowiedzą się, na czym polega odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych oraz jak można je wykorzystać do produkcji nowych towarów. Podczas zajęć będę apelowała do dzieci, by nie zapominały jednak tą zimą dokarmiać zwierząt i ptaków.
Jeszcze dziś o godzinie 14.00 w Filii Bibliotecznej w Rudzie odbędą się warsztaty literacko-rękodzielnicze pod hasłem „O żółwicy, która chciała zostać celebrytką”.