Pamiętacie audycję Poznawaj region z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”? Odwiedziliśmy wtedy gminy zrzeszone w LGD, pokazaliśmy ich piękno kulturowe, kulinarne, gospodarcze, ale przede wszystkim infrastrukturę, która powstała dzięki środkom z LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Bogaty materiał fotograficzny i dźwiękowy pozwolił naszym słuchaczom podróżować razem z nami i poznawać piękno regionu. I znów ruszamy w teren, aby zaprezentować państwu nowe działania dzięki programowi „Leader”. W nowej audycji spotkamy się z samorządowcami, lokalnymi twórcami, ludźmi z pasją i działaczami społecznymi.
Poniżej przedstawiamy historię Lokalnej Grupy Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” i działania jakie podejmowała przez lata swojej działalności.
„Jurajska Kraina Warty” (obecnie „Kraina Wielkiego Łuku Warty”) powstała z inicjatywy przedstawicieli sektora społecznego-gospodarczego oraz publicznego z terenu pięciu gmin: Działoszyn, Konopnica, Osjaków, Pątnów, Wierzchlas. Inspiracją dla inicjatorów były podobieństwa łączące gminy położone wzdłuż Wielkiego Łuku Warty. Doszli oni do wniosku, że warto wykorzystać ogromne zasoby turystyczno-kulturowo-historyczne gmin powiatu wieluńskiego i pajęczańskiego, a także duży potencjał ludzki. Głównymi elementami charakterystycznymi dla obszaru była rzeka Warta, walory przyrodnicze, krajobrazowe, wspólna historia i tradycja oraz podobne problemy hamujące rozwój społeczno-gospodarczo-ekonomiczny regionu.
Pierwsze spotkanie założycieli odbyło się w Osjakowie we wrześniu 2007 roku. Na mocy postanowienia zostało utworzone Stowarzyszenie „Jurajska Kraina Warty” LGD – zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w marcu 2008 roku. W procesie formowania stowarzyszenia czynnie uczestniczyli mieszkańcy wszystkich gmin poprzez udział w spotkaniach informacyjnych i szkoleniach dla grup liderów (mieszkańców). W 2010 roku zarząd przyjął w poczet stowarzyszenia gminę i miasto Pajęczno oraz gminy Rząśnia i Rusiec. Kolejne rozszerzenie miało miejsce w 2011 roku – podczas posiedzenia Zarządu LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” przyłączono następujące gminy: Szczerców, Kluki, Siemkowice, Kiełczygłów, Strzelce Wielkie oraz Sulmierzyce. Podobna procedura miała miejsce w 2015 roku, w wyniku której do LGD przystąpiły kolejne cztery gminy: Bełchatów, Kleszczów, Nowa Brzeźnica oraz Lgota Wielka.
Spośród wszystkich gmin wchodzących w skład stowarzyszenia piętnaście z nich realizowało Lokalną Strategię Rozwoju w ramach Leadera na lata 2007–2013. W ramach działań objętych projektem zrealizowano szereg przedsięwzięć o charakterze szkoleniowym, promocyjnym i informacyjnym, mających znaczący wpływ na ożywienie obszarów wiejskich poprzez wykorzystanie istniejących zasobów lokalnych i włączenie się społeczności wiejskiej. Stowarzyszenie wydało wiele publikacji promujących lokalną kulturę, tradycje i atrakcje turystyczne. W myśl programu Leader, w celu pobudzenia aktywności społecznej i budowania kapitału społecznego oraz podniesienia atrakcyjności turystycznej obszaru, LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” w okresie programowania 2007–2013 była organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych oraz imprez cyklicznych tj.:
Nadwarciańskie Noce Świętojańskie,
Nadwarciański Jarmark,
Nadwarciańskie Smaki.
LGD była również organizatorem czterech projektów współpracy tj.:
Co Kraj To Obyczaj – Festiwal Folklorystyczny w „Krainie Wielkiego Łuku Warty”, podczas którego na scenie zaprezentowały się zespoły ludowe z regionów: świętokrzyskiego, łódzkiego i małopolskiego, prezentując obrzędy, gwarę i zwyczaje swoich regionów,
Szlakiem Lokalnych Atrakcji Kulturowych – projekt, w którym stworzono ofertę turystyki aktywnej dla społeczności lokalnej i turystów,
Folklorystyczny Obszar Lokalnych Ludowych Konfrontacji – festiwal muzyczny, w którym udział wzięły zespoły śpiewacze i ludowe, a także koła gospodyń wiejskich z terenu działania LGD partnerskich,
Warta – Atrakcyjny Region Turystyki Aktywnej – którego celem było wykreowanie oferty turystyki aktywnej i popularyzacja aktywnego wypoczynku na terenach nadwarciańskich.
Powyższe projekty przyczyniły się do promocji i tworzenia marki Województwa Łódzkiego poprzez rzekę Wartę i Wojewódzkie Święto Chrzanu organizowane bardzo często w latach 90. Poprzez organizację kolejnych edycji Wojewódzkiego Święta Chrzanu powstał wizerunek Zagłębia Chrzanowego jako „marki” regionu, wyróżniający obszar środkowej Warty przy uprawie chrzanu na tle kraju.
Niezwykłą popularnością cieszą się spływy kajakowe na Warcie. W związku z tym, iż liczba turystów spędzających czas na naszym obszarze zwiększa się z roku na rok, oznakowaliśmy rzekę, ukazując trasy kajakowe, miejsca wodowania czy też te warte zwiedzenia.
W okresie programowania 2014–2020 LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” realizuje Lokalną Strategię Rozwoju finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), zgodnie z warunkami określonymi ustawą RLKS, ustawą PROW, ustawą EFMR, ustawą PS, otrzymując 4 363 125 euro.
Lokalna Strategia Rozwoju „Kraina Wielkiego Łuku Warty” na lata 2014–2020 została wypracowana w oparciu o partnerstwo lokalne. Model ten określa się mianem partycypacyjnego, polegającego na zaangażowaniu w proces planowania strategicznego lokalnych liderów społecznych, publicznych, gospodarczych oraz mieszkańców. Służyło to budowaniu płaszczyzny współpracy partnerskiej podmiotów lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju, prowadząc w konsekwencji do wykreowania trwałej koalicji na rzecz rozwoju obszaru działania LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Włączenie się mieszkańców w pracę nad LSR było niezbędne w zakresie podejmowanych działań określających wspólne wartości, problemy, potrzeby i aspiracje. Diagnoza obszaru pozwoliła określić grupy defaworyzowane, do których zaliczono: kobiety, osoby długotrwale bezrobotne, bezrobotnych o niskich kwalifikacjach i osoby do 25 roku życia.
Na podstawie uzyskanych informacji, przygotowano w formie analizy SWOT zestawienie czynników wewnętrznych – mocnych i słabych stron – oraz czynników zewnętrznych – szans i zagrożeń obszaru realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju. Porównanie wniosków wynikających z analizy SWOT z zebranymi informacjami związanymi z potrzebami i oczekiwaniami rozwoju, pozwoliła wyznaczyć główne cele realizacji LSR:
1. Rozwój lokalnej przedsiębiorczości,
2. Rozwój inicjatyw lokalnych i podniesienie standardu życia mieszkańców.
Biuro LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty” w latach 2014–2020 przeprowadziło 57 naborów, w których wyniku przyjęto i zweryfikowano 374 wnioski od mieszkańców o przyznanie pomocy w ramach prowadzonych naborów – z tego 348 wnioski zgodne z LSR i wybrane do jej realizacji. Oceny zgodności z LSR dokonywała Rada Programowa.
Na rozwój inicjatyw lokalnych i podniesienie standardu życia mieszkańców dofinansowano:
• budowę 144 obiektów infrastruktury lokalnej w tym małej architektury, ścieżek rekreacyjnych i operacji ukierunkowanych na innowacje,
• działalność 32 zespołów ludowych, orkiestr dętych i stowarzyszeń,
• organizację 27 imprez kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych promujących Krainę Wielkiego Łuku Warty,
• renowację 22 obiektów zabytkowych, w większości kościołów.
Na wzmocnienie potencjału dla rozwoju lokalnej gospodarki i tworzenie miejsc pracy, LGD udzieliło wsparcia w postaci premii dla otworzenia 113 działalności gospodarczych oraz dofinansowało 10 firm z obszaru LGD, które utworzyły 10 nowych miejsc pracy dla mieszkańców.
Wszystkie te działania przedstawimy w audycji LEADER w Lokalnej Grupie Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”.
Lokalna Grupa Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty” z siedzibą w Osjakowie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem osób fizycznych (mieszkańców) i osób prawnych, w tym jednostek samorządu terytorialnego, które działa jako Lokalna Grupa Działania w rozumieniu terminologii programu „Leader”.