Szkoła Podstawowa w Bieniądzicach, która nosi imię Władysława Bełzy – poety, wielkiego patrioty i przyjaciela dzieci – ma 100 lat. Wczoraj w budynku placówki odbył się uroczysty jubileusz, na którym nie zabrakło władz miejskich, powiatowych, byłych dyrektorów, znanych absolwentów tej szkoły i jej przyjaciół. Jubileusz był połączony z promocją książki pt. „Z dziejów Szkoły Podstawowej w Niedzielsku/Bieniądzicach w stulecie powstania 1920 – 2020”.
To dla naszej całej społeczności wielka uroczystość – podkreśla Marzena Kowalska, dyrektorka szkoły. – Szkoła ta ma niezwykłe szczęście do pedagogów, do wspaniałych uczniów, wspaniałych rodziców. I myślę, że ze względu na to aż 70% uczniów, którzy uczęszczają do naszej szkoły, są to uczniowie spoza obwodu. To jest dowód na to, że rodzice doceniają to, co robimy dla tych dzieci, aby później otworzyć im drogę na kolejne etapy edukacji.
Autorami książki o szkole w Bieniądzicach są Zbigniew Rasiewicz i Adam Ustyniak:
Zbyszek Rasiewicz, mój kuzyn, od wielu lat zbierał informacje o cukrowni, o ludziach, o wydarzeniach. A jeśli zbierał informacje o cukrowni, to chcąc nie chcąc wpadały mu informacje o szkole, bo ta pierwsza szkoła powstała przy cukrowni – mówi Adam Ustyniak, absolwent szkoły, regionalista. – Ja bardziej interesowałem się Niedzielskiem. Szukałem informacji w różnych źródłach i napotykałam te o szkole. I jak to złożyliśmy, to wyszła książka. Najtrafniej o tej szkole można powiedzieć, że jest to mała szkoła z wielkim sercem.
Na jubileusz przyjechał Andrzej Kacała, podróżnik, uczestnik regat dookoła świata, autor dzienników:
Wspomnienia z tej szkoły sięgają czasów mojej bardzo wczesnej młodości. Siedem lat w tej szkole się uczyłem. Dziś to była dla mnie podróż w czasie, bardzo przyjemna, trochę nostalgiczna. Otrzymałem książkę, więc poczytam i odświeżę pamięć. Przypomnę sobie miłe chwile, które przeżyłem w tej szkole.
To były wspaniałe lata, wspaniali nauczyciele, świetnie zaopatrzona biblioteka i życie pozaszkolne, które się tutaj toczyło. Nie tylko uczyliśmy się, ale mnóstwo czasu spędzaliśmy w szkole na innych zajęciach – wspomina absolwentka szkoły Dorota Kamieniecka, notariuszka i mediatorka.
Maciej Kaźmierczak, również absolwent, nie kryje dumy, że jego dzieci są już kolejnym pokoleniem, które chodzą do tej szkoły:
Ja w roku 1992 zacząłem swoją pierwszą klasę. Jestem trzecim pokoleniem w tej szkole. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem być częścią tej szkoły i cieszę się, że także moje dzieci są.
Posłuchaj relacji z uroczystości:
W części artystycznej nauczyciele i dzieci przedstawili w teatralny sposób sylwetkę patrona szkoły i jego twórczość. Na zakończenie można było zwiedzić szkołę oraz skosztować wspaniałych wypieków przygotowanych przez rodziców. Uroczystość prowadzili Justyna Gabas i Grzegorz Kucharski.
Drugą częścią jubileuszu będzie msza święta w intencji byłych i obecnych uczniów, nauczycieli i rodziców, która odbędzie się 24 października o godzinie 11:30 w kościele św. Józefa w Wieluniu.