Tym razem prace ceramiczne powstały dzięki pracy rąk dzieci ze szkół podstawowych gminy Wieluń w trzeciej odsłonie Powiatowego Konkursu o Wieluniu, który w tym roku odbył się pod hasłem „Motywy etniczne Wielunia”. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach.
Zadaniem dzieci było namalowanie na ceramice motywów związanych z ceramiką, jaka jest wystawiona na wystawie stałej w Muzeum Ziemi Wieluńskiej – mówi pomysłodawczyni konkursu Anna Kinas, nauczycielka w szkole w Bieniądzicach. – Jest to życie codzienne wsi wieluńskiej. Prace są bardzo kreatywne, chociaż technika szkliwienia była naprawdę trudna. Nie było to zadanie łatwe. Do konkursu przystąpiło 72 uczniów z 6 szkół powiatu wieluńskiego.
Fajnie mi się pracowało, bo już drugi raz malowałam szkliwem. Jestem zdziwiona i zaskoczona, że zdobyłam pierwszą nagrodę, bo uważałam, że mój talerz jest paskudny, a tu taka niespodzianka – mówi Iga z wieluńskiej „czwórki”.
Alina Sidorenko ze SP w Bieniądzicach przyznaje, że konkurs był bardzo trudny:
Trudno nakłada się te farby, ale efekt jest piękny. Jestem bardzo zadowolona.
Przyszłam tu, aby spróbować, i po dobrą zabawę, nie oczekiwałam, że wygram. To było trudne dla mnie, ale wyszło dobrze, tak jak zamierzałam – dodaje Róża Durajczyk z Bieniądzic.
Nagrody uczniom wręczali: Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, Elżbieta Kalińska, dyrektorka Wieluńskiego Domu Kultury i Marzena Kowalska, dyrektorka szkoły w Bieniądzicach.
Wernisaż wystawy miał miejsce na Dworcu Kulturalnym Wieluń – Dąbrowa. Ci, którzy przybyli na niego, nie tylko mogli podziwiać wykonane prace, ale również występy wokalne i taneczne uczniów Szkoły Podstawowej w Bieniądzicach.
Nie zabrakło słodkiego poczęstunku dla każdego.
Wernisaż i wystawa powstały dzięki współpracy Szkoły Podstawowej im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach z Wieluńskim Domem Kultury.
Przeczytaj również:
„Wieluń wierszem pisany” – w wieluńskim kinie Syrena odbyła się gala podsumowująca poetycko-plastyczny projekt (zdjęcia)