Wczoraj w Tumie, w gminie Góra św. Małgorzaty, w powiecie łęczyckim zorganizowano Piknik Województwa Łódzkiego – Historia z Funduszami Europejskimi. Wydarzeniu towarzyszyły uroczystości związane z otwarciem grodziska, które jest wynikiem wspólnego projektu Województwa Łódzkiego, który został zrealizowany w partnerstwie z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi oraz powiatem Łęczyckim pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku łęczyckiego”. Inwestycja kosztowała blisko 12 milionów złotych.
Jak ważna i długo oczekiwana to inwestycja dla całego województwa mówił marszałek Grzegorz Schreiber:
Ja z wielką radością, ale również z wielką ulgą odnotowuje dzisiejszy dzień w historii województwa. W momencie, kiedy zostawałem marszałkiem, przekonywano mnie, że tego nie da się zrobić, że jest to projekt, który został niedopracowany, że nieotrzymany żadnych środków (…). Podjąłem się tego. Udało się tego dokonać, żeby doprowadzić projekt do końca. Jest to zadanie, które wydawało się całkowicie niemożliwe – w tej chwili daje nadzieję na to, że będzie jeszcze lepiej (…). Myślę, że jest to niezwykle ważne miejsce, kolebka polskości, miejsce, w którym nasza państwowość się rodziła, wzmacniała. Zapraszamy wszystkich, którzy pasjonują się historią, bo jest to nowe miejsce na mapie historycznej Polski.
Dawid Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
To właśnie dzisiaj otwieramy cykl imprez plenerowych, które zamierzamy realizować w okresie wiosenno-letnim. Województwo Łódzkie już teraz zaprasza na te wydarzenia, które będą organizowane w każdym powiecie województwa. (…) Mam nadzieję, że ten projekt zrealizowany w Tumie wspomoże nie tylko turystykę województwa łódzkiego, ale również promocję i będzie taką perłą na naszej mapie, do której już dzisiaj wszystkich zapraszam.
Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi:
Mamy oddział zamiejscowy w Łęczycy i w Tumie, gdzie znajduje się skansen etnograficzny, a dzisiaj otwieramy wczesnośredniowieczne grodzisko. Konstrukcje drewniano-ziemne, które fantastycznie zostały zdokumentowane w czasie badań, pozwoliły na odtworzenie tego grodziska. Na majdanie, czyli we wnętrzu tego grodu, były pozostałości trzech studni – jedna z nich jest zrekonstruowana, ale mamy też z ostatniej fazy XIV wieku fundamenty w budynku wieży, która również została zrekonstruowana i jest takim drugim punktem widokowym, z którego można oglądać kolegiatę tumską, miasto Łęczyca, pradolinę warszawsko-berlińską.
Na wydarzeniu nie mogło zabraknąć grup rekonstrukcyjnych:
Stowarzyszenie Złoty Krzyż,
Wierczanie,
Wojowie Grodu Tura,
Drużyna Wojów Sleipnir,
Ilmen Hird Drużyna Wareska,
Warcianie,
Miecz i Tarcza Ziemi łódzkiej – Drużyna Słowian i Wikingów Verthandi Vilja,
Rycerstwo Ziemi Zgierskiej,
Łucznicy Świętego Jerzego,
Drużyna Grodu Trzygłowa.
Igor Górewicz, wojewoda drużyny grodu Trzygłowa:
Przyjechaliśmy jako drużyny zbrojne, prezentujemy techniki walki przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, mówiąc krótko, bitwy, pojedynki, cały czas się będzie działo, bo my pokazujemy wczesne średniowiecze, czyli okres, gdzie ten gród w Tumie przynależy, ale widziałem również przedstawicieli grup z innych okresów średniowiecza, do tego łucznicy, więc jest pełen przekrój polskiego średniowiecza.
Paweł Lis, Zdzisław Lis, Stowarzyszenie Złoty Krzyż, Zduńska Wola:
Nasz grupa odtwarza późne średniowiecze, okres około grunwaldzki, ale będą z nami również grupy wczesnośredniowieczne. Co zademonstrujemy? Będą walki rycerskie, będą walki wojów, pokaz łucznicy i pokaz artyleryjski.
Obiekt w Tumie to powód do dumy całego województwa. Co o min mówią władze powiatu łęczyckiego?
Janusz Mielczarek, starosta łęczycki:
Ta inwestycja jest nie do przecenienia, bardzo się cieszymy, że się udała. Rzeczywiście wiele lat to trwało, ja byłem wśród osób, które jako pierwsze składały projekt o to zadanie do środków unijnych i było to w 2007 roku! Dzisiaj to szczęście, że możemy oddać turystom, oddać mieszkańcom, oddać wszystkim zainteresowanym piękny obiekt częściowo zrekonstruowanego grodziska w powiecie łęczyckim, nawiązujący do XII-wiecznej Łęczycy i jej świetności. Jestem bardzo dumny, wręcz mnie ta duma rozpiera, tak nam się udało zrealizować to przedsięwzięcie. W 15 ostatnich latach nie mówiliśmy o żadnym ważniejszym projekcie historycznym na ziemi łęczyckiej, ale ja bym się pokusił, że jest to najważniejszy projekt historyczno-turystyczny w środkowej Polsce.
Janusz Jankowski, Wydział Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Łęczycy:
Historia ziemi łęczyckiej nie zaczyna się w momencie, kiedy Polska stała się krajem chrześcijańskim, ale miejsce, w którym jesteśmy, już niektórzy historycy twierdzą, że w VI wieku znajdowała się tu stolica takiej prowincji łęczyckiej, która była jedną z ważniejszych prowincji, która tworzył zręb pierwszego państwa Piastów. Odnośnie do badań archeologicznych i znalezionych artefaktów, znajdują się one nie tylko w Muzeum w Łęczycy, ale również w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, które jest właścicielem tego obiektu. Muzeum zakupiło ten obiekt jeszcze w przed II wojną światową. Badania były prowadzone tutaj dwukrotnie. Raz w latach 50. i 60. – już wtedy znaleziono bardzo dużo ciekawych artefaktów – ostatnie prace w latach 2009-2011, to też wiele znalezionych ciekawostek, wśród nich znajduje się bardzo ciekawy pierścień z łacińską inskrypcją tłumaczoną na język polski „Obyś żył tak długo szczęśliwie, jak długo żyje feniks”. Takich pierścieni znaleziono zaledwie kilka w całej Europie.
Projekt „Tum – perła romańskiego szlaku ziemi łęczyckiej” został zrealizowany w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i Potencjał Endogeniczny Regionu, Działanie VI.2 Rozwój Gospodarki Turystycznej, Poddziałanie VI.2.1 Rozwój Gospodarki Turystycznej.
Odwiedzający Piknik Województwa Łódzkiego mogli podziwiać stoiska, które oferowały nie tylko wiedzę, ale również liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.
Aleksandra Nykiel, pracownik Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Łodzi:
Na pikniku prezentujemy stoisko, gdzie można się dowiedzieć wszystkiego na temat funduszy europejskich w naszym województwie, ale również w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli jakie projekty można zrealizować i dlaczego to się opłaca (…). Często na takich wydarzeniach mogą podejść do nas ludzie, którzy by do nas nie trafili, bo albo nie mieszkają w Łodzi, albo nie znają strony rpo.lodzkie.pl. Przez to, że mogą nas zobaczyć na takich imprezach jak ta, to będą mieli świadomość, że jesteśmy i pomagamy. Największe kompendium wiedzy na temat funduszy europejskich w województwie łódzkim to strona rpo.lodzkie.pl – są tam informacje o funduszach, o szkoleniach, o imprezach takich jak ta.
Kto jeszcze przygotował stoiska?
Lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z regionalnymi potrawami (na rozmowy z przedstawicielkami KGW zapraszamy do audycji „Ludowe Pejzaże”),
Łódzkie dla Biznesu,
Fundusz Rozwoju Województwa Łódzkiego,
Centrum Obsługi Przedsiębiorcy,
Wojewódzki Urząd Pracy,
Teatr im. Jaracza w Łodzi,
Filharmonia Łódzka,
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi,
Łódzki Dom Kultury,
Wytwórnia Filmów Oświatowych,
Łódzka Kolej Aglomeracyjna,
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego,
Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego,
Wojskowe Zakłady Lotnicze,
Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi,
Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego,
Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego,
Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy.
Projekt „Tum – Perła Romańskiego Szlaku ziemi łęczyckiej” tworzony we współpracy z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, został zrealizowany dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, które wyniosło ponad 7 milionów złotych. W ramach projektu nie tylko częściowo zrekonstruowano grodzisko, ale także zbudowano i przebudowano infrastrukturę towarzyszącą na cele turystyczne. Nowo utworzone kładki i ścieżki, umożliwiające poruszanie się po terenie grodziska, stanowią jednocześnie przedłużenie ścieżki turystycznej od Szlaku Romańskiego. Aby ułatwić dostęp do atrakcji turystycznych na terenie Tumu, przebudowany został także fragment drogi powiatowej nr 2511E w zakresie nawierzchni, wiaty przystankowej, chodnika i parkingu. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi było odpowiedzialne za prace rekonstrukcyjne na terenie grodziska.
Zrekonstruowana perła romańskiej architektury na terenie Tumu ma na celu zwiększenie atrakcyjności turystycznej ziemi łęczyckiej i województwa łódzkiego w ramach Centralnego Łuku Turystycznego. 1,5 km nowego szlaku turystycznego, wybudowane parking i ścieżki, przebudowany fragment drogi na cele turystyczne oraz teren grodziska dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych z pewnością przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego i zwrócą uwagę na obiekty dziedzictwa kulturowego związane z historią Polski.
Na terenie grodziska będzie można zwiedzić m.in. studnię, bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową, a także przejść się pomostem nad przebadanymi archeologicznie fragmentami wałów. Na podwórzu grodziska znajdziemy makietę całego obszaru, która będzie stanowiła pomoc w zwiedzaniu dla osób niedowidzących.
W ramach projektu poprawiono także infrastrukturę między obiektami turystycznymi znajdującymi się w Tumie oraz Kwiatkówku. Dzięki nowo powstałej kładce edukacyjno-widokowej, średniowieczne grodzisko zostało połączone ze znajdującym się w Kwiatkówku skansenem „Łęczycka Zagroda Chłopska”. Ustawione na trasie plansze edukacyjne przybliżą turystom informacje o okolicznych zabytkach, łęczyckiej przyrodzie oraz o badaniach archeologicznych prowadzonych na terenie Tumu.
Piknik Województwa Łódzkiego – Historia z Funduszami Europejskimi zakończył występ Cleo.