Postać Bohdana Pilarskiego przybliżył uczniom II LO w Wieluniu udział w projekcie Muzeum Ziemi Wieluńskiej pt. „Śladami (nie)zwykłego bohatera Bohdana Pilarskiego”. Wczoraj odbyło się jego podsumowanie w sali, gdzie nadal prezentowana jest dedykowana mu wystawa.
Można znaleźć na niej prawdziwe perełki. Zachowały się jego pamiętniki, są listy z wielkimi tego świata, Różewicz, który wspomina w listach do Pilarskiego jak przyjeżdżał na wakacje pod Osjaków. Tego nie dałoby się zachować gdyby nie przychylność rodziny. – mówi nam Magdalena Kopańska, kierowniczka działu Edukacji i Promocji w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Jak podkreśla, założeniem projektu było pokazanie Pilarskiego zarówno w kontekście jego osiągnięć, ale też jako zwykłego człowieka. Współczesna młodzież na pewno mogłaby uczyć się od niego miłości i dumy z miejsca, w którym się żyje oraz dbania o relacje międzyludzkie. Z pieczołowitą starannością pisał listy do znajomych i przyjaciół. Chętnie też zapraszał do swojego majątku w Krupce w gm. Bolesławiec, gdzie mieszkał od 12 roku życia.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej posiada również meble i fortepian Pilarskiego, które znajdowały się w jego majątku. Nie są wyeksponowane na wystawie „Bohdan Pilarski. W służbie muzyce i Ojczyźnie” prezentowanej do 30 listopada. Jest szansa, że stanie się to w późniejszym czasie.
Zobacz również:
Gościnią Radia ZW była dr Anna Pilarska-Machowicz, bratanica Bohdana Pilarskiego