II LO w Wieluniu, czyli popularny „Korczak”, świętuje 25-lecie. Wczoraj odbyła się uroczysta gala z tej okazji. Nie brakowało podziękowań i słów uznania dla dyrekcji i nauczycieli za zaangażowanie w rozwój szkoły.
W krajobrazie Wielunia szczególne miejsce ma szkoła przy ul. Piłsudskiego 6. 25 lat istnienia to już historia zapisana wydarzeniami, sukcesami, ale i porażkami, z których wyciągnięto wnioski, codziennym trudem, rytmem pracy dyrektorów, nauczycieli i wychowanków. Z murów II LO wyruszyło w świat wiele pokoleń – mówił starosta Marek Kieler.
Zenon Kołodziej, pierwszy dyrektor II LO w Wieluniu:
Jak pojawiła się idea 25-lecia, to zaczęło mi to dawać do myślenia. Chce zdementować, ta szkoła ma 25 lat najmłodszego okresu funkcjonowania po wszystkich przemianach, które miały miejsce. To jest istotne dla tych najmłodszych na tej sali. Chce pozdrowić swoich kolegów i przyjaciół z mojej szkoły – II LO, ze Studium Nauczycielskiego, Studium Wychowania Przedszkolnego. Liceum zrodziło się w 1996 roku, ale to nie jest „Feniks” z popiołów, chociaż jak sobie przypomnę nasze spory przy nadawaniu imienia, to popiołów nam nie brakowało. Była to konsekwencja przemian oświaty w Polsce. Pamiętam ówczesną panią kurator Jadwigę Kałużewską, która mówiła wprost: trzeba to zrobić i koniec. To znaczy Zespół Szkół nr 2 ówczesny został podzielony i z tego zespołu wyodrębniły się kolegium nauczycielskie i liceum.
Minutą ciszy uczczono pamięć o nieżyjącej już drugiej dyrektorce placówki Stanisławie Kossakowskiej, która funkcję pełniła w latach 2000-2006.
Pamiętam panią dyrektor, jej znakiem rozpoznawczym były odcienie zieleni. Zawsze miała na sobie zieloną broszkę i zielone cienie na powiekach. Z pozoru groźna, ale gdy wchodziło się do niej do gabinetu, można było o wszystkim porozmawiać. Miała poczucie humoru, którym zaskakiwała nas w oficjalnych i mniej oficjalnych wydarzeniach. Doskonale wiedziała kogo na co stać – mówił współprowadzący galę Daniel Sibiak, nauczyciel i jednocześnie absolwent II LO.
Mirosław Kubiak, dyrektor II LO w latach 2006-2013, wspominał wybór patrona szkoły oraz to, jak pojawił się pomysł na utworzenie Izby Pamięci 1939 roku przy II LO:
W nawiązaniu do imienia szkoły – wtedy byłem opiekunem samorządu szkolnego, były burzliwe rozmowy. Kandydatami byli też Pelagia Zasadzińska, Józef Piłsudski, Kazimierz Wielki, Janusz Korczak i Agnieszka Osiecka. Na końcu zostali Janusz Korczak i Agnieszka Osiecka. Dokładnie to pamiętam, było ostateczne głosowanie i Korczak wygrał jednym głosem. Bardzo dobrze, że tak się stało.
Dyrektorka Renata Tatara dziękowała poprzednikom za pracę na rzecz szkoły, słowa uznania kierowała również do nauczycieli i uczniów:
Wszystko dzięki wspólnej pracy z nauczycielami. Bez nauczyciela, bez ucznia, samorządu, tego byśmy nie osiągnęli. Dziękuję poprzednim dyrektorom. Jesteśmy szkołą 25-letnią, ale wywodzimy się z 75-letniej tradycji szkół przy ul. Piłsudskiego. I o tym pamiętamy, również dzięki tym osobom, m.in. to Tadeusz Olejnik i Zdzisław Spychała. Mam tu wykaz absolwentów w licznie 4409, bo tylu ukończyło szkołę na chwilę obecną. Od 1996 roku rozpoczynało 132 uczniów w 4 klasach, cztery lata temu szkoła liczyła 463 uczniów, dzisiaj – ten rok szkolny – to 877 uczniów. Te liczby mówią same za siebie. Jako kadra robimy wszystko, by spełnić oczekiwania uczniów. I nie wstydzę się powiedzieć: tak, tworzymy markę! Nie mogłam pozwolić nauczycielom na odpoczynek. Jeśli kogoś uraziłam, dzisiaj przepraszam i mówię, że było warto, i wy to też potwierdzicie.
Doceniono również zdolną młodzież oraz znanych absolwentów. Przyznano sześć tytułów ambasadora szkoły: Henrykowi Strózikowi, Tadeuszowi Olejnikowi, Joannie Osydzie, Danielowi Sibiakowi, Krzysztofowi Pogodzie i Mateuszowi Walczakowi, związanemu od 2011 roku z telewizją TVN, absolwentowi Uniwersytetu Wrocławskiego i stypendyście Uniwersytetu w Salzburgu:
Witam, to dla mnie zaszczyt być w takim gremium. Jeśli mogę się zwrócić do młodych, bo często zastanawiają się, co robić w życiu. Mój szef z TVN24, już niestety nieżyjący, Sebastian Podkościelny, zawsze powtarzał: musisz iść przez życie z pasją, jeśli ją odnajdziesz, będziesz szczęśliwy. I tego wam życzę.
Te tytuły, które państwo otrzymują, one mają drugie dno. Mamy nadzieję, że wzmocnią współpracę właśnie z mediami, czy kliniką położniczą w Łodzi – podkreślała dyrektorka Renata Tatara.
Oczywiście, że tak, jestem otwarty na propozycję, będę promował szkołę – mówi wyróżniony Krzysztof Pogoda, absolwent II LO, który kończył Uniwersytet Medyczny w Łodzi w gronie 5% najlepszych studentów. – To dzięki wam tutaj się znajduję. Z całego serca dziękuję pani profesor Połowinczak; pani potrząsnęła mną, powiedziała: musisz się określić, wybierz coś i to rób. Chciałem wam, uczniom, przekazać: nie bójcie się rywalizacji z innymi szkołami, miastami. Postawcie cel i uwierzcie w siebie. Ciężką pracą osiągniecie to, co sobie wymarzycie.
Wręczono również listy gratulacyjne nauczycielom i pracownikom administracji, którzy w II LO pracują od samego początku (Marzena Aftyka-Piktus, Marcin Jarczak, Zofia Kempa, Zbigniew Krzemiński, Stanisław Markiewicz, Justyna Morawska, Anna Pabich, Alicja Połowinczak i Ryszard Stronczyński). Do absolwentów trafiły statuetki Korczaka (Kinga Biela, Martyna Piekielna, Dominika Włodarczyk, Martyna Boryczka, Szymon Hadrian) oraz Wyjątkowego Absolwenta (Martyna Piekielna, Piotr Leszczyński i Szymon Hadrian). Wczoraj popołudniu odbył się „wieczór poezji przy świecach”, a dziś planowany jest Bal Absolwenta.
Wczorajszych relacji (filmy i zdjęcia) z wydarzeń z okazji 25-lecia II LO szukajcie też na naszym Facebooku.