Oryginalne i stylowe fryzury na tle zabytków Ziemi Wieluńskiej, stylem nawiązujące do baroku albo zainspirowane twórczością znanego w świecie artystycznym sieradzkiego fryzjera Antoina – Antoniego Cierplikowskiego to składowa ciekawego projektu, który realizuje Zespół Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wieluniu. Jest to pierwsza edycja projektu uczniowskiego Centrum Edukacji Obywatelskiej „Oby Młodzież”. Szkoła realizuje ścieżkę „Sztuka zaangażowania”, gdzie udowadnia, że sztuka i edukacja zawodowa świetnie się łączą.
Grupa projektowa złożona z uczennic szkoły branżowej – klasy fryzjerskiej: Klaudii Podgórniak, Klaudii Okoń i Marty Włodarczyk postanowiła zaprezentować swoje umiejętności zawodowe na tle zabytków kultury naszego regionu. Dziewczyny wykonały trzy projekty fryzur ślubnych. Dla zaprezentowania fryzury ślubnej w stylu barokowym wybrały Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie. Podczas wizyty w dworku poznały historię obiektu i zachwyciły się jego historycznym wyposażeniem. Druga fryzura została zainspirowana twórczością znanego w świecie artystycznym sieradzkiego fryzjera Antoina – Antoniego Cierplikowskiego.
Projekt CEO „Oby Młodzież” zatytułowany jest „Fryzury ślubne inspirowane lokalnym dziedzictwem kultury”.
Co było celem waszego projektu?
Klaudia Podgórniak: Na ten pomysł wpadła pani Anna Gliniarz, która wysłała projekt do Warszawy i się udało. Celem tego projektu jest prezentacja naszego zawodu, naszych umiejętności. Chciałyśmy wypromować nasz kierunek, bo jest jedyny w wieluńskich szkołach.
Wybrałyście zabytki naszego regionu, które stały się tłem dla waszych działań, na przykład dworek w Ożarowie. Skąd taki wybór?
Marta Włodarczyk: Uważamy, że dworek w Ożarowie jest wymarzonym tłem dla różnorodnych zdjęć ślubnych. Czuje się tam jakby w Soplicowie z obowiązkowej lektury „Pan Tadeusz” Mickiewicza. Dlatego zaprezentowałam tam fryzurę barokową, czyli pochodzącą z wcześniejszej epoki. Trochę naciągnęłyśmy historię, ale zrobiłyśmy to celowo. Fryzura barokowa to kok i loczki.
Kolejnym tłem jest wymowna rzeźba „Wieczna miłość” Wojciecha Siudmaka. Rozumiem, że wybór tego miejsca był jak najbardziej celowy?
Klaudia Okoń: Skoro tematem naszego projektu stały się fryzury ślubne, to zakładamy, że ślub jest zwieńczeniem prawdziwej i wiecznej miłości. Życzymy sobie, aby współczesność to była taka miłość do grobowej deski, wbrew statystykom rozwodowym. To sprężynki, ozdoby, coś, co przynosi dzisiejszy dzień.
Trzecia fryzura to hołd dla króla fryzjerów i fryzjera królów, czyli sławnego Antoina Cierplikowskiego?
Klaudia Podgórniak: Tak. Jest to niewątpliwy mistrz fryzjerski. Rewolucjonista. Twórca słynnej fryzury „chłopczyca”, ale także miłośnik urody kobiecej. To człowiek salonów fryzjerskich, w których spędzało się wiele godzin, ale każda kobieta czuła się tam gwiazdą. Chciałam zaproponować jakąś inną stylizację i skorzystałam z historii Lily de Moure, która zapomniała nakrycia głowy – a to był ogromny nietakt na początku XX wieku i dla niej Antoine stworzył kapelusz z włosów.
Co dał wam ten projekt?
Marta Włodarczyk: Możliwość spędzenia czasu z fajnymi ludźmi. Nauczyłyśmy się pracy prawdziwą metodą projektu, która trwała kilka miesięcy, a nie kilka dni – jak bywało to kiedyś w szkole gimnazjalnej. Dodatkowo na jego realizację pozyskałyśmy 1000 złotych, co bardzo nam ułatwiło pracę, bo skupiłyśmy się na realizacji zadań, a nie na szukaniu sponsorów. Zakupiłyśmy akcesoria fryzjerskie typu: lakier, wypełniacz do koków, a także dwie lokówki do stylizacji włosów.
A co szkoła zyskała na waszym projekcie?
Klaudia Podgórniak: W ramach prezentacji efektów naszego projektu zrobiłyśmy trzy plakaty, które wiszą na szkolnym korytarzu. Na ogrodzeniu znajdują się dwa banery, które mówią o naszym zawodzie, który staje się naszą pasją. Dodatkowo udało nam się zrobić rollup, który będzie wykorzystywany podczas prezentacji naszego kierunku na zewnątrz – np. podczas konkursu „Najlepszy w zawodzie” czy „Dnia zawodowca” i innych.
Właśnie trwa wirtualny festiwal projektu „Oby młodzież”, podczas którego dziewczęta wykonują swoje kolejne zadania.
Życzymy kreatywności i sukcesów!

Fot. archiwum ZS nr 3 w Wieluniu