Czarna wdowa, ptaszniki i skorpiony można oglądać na wystawie czasowej, którą zorganizował Wieluński Dom Kultury w Olimpie przy ulicy Królewskiej w Wieluniu. Na ekspozycji pokazanych jest kilkadziesiąt pająków, skorpionów i krocionogów.
Mamy tutaj okazy przeróżne. Skupiamy się raczej na dużych pająkach, czyli na ptasznikach i oglądając wystawę, można zobaczyć, jak one się od siebie różnią – mówi Maciej Kuta, opiekun wystawy – Są pająki duże, kolorowe, wielkości dłoni czy talerza, ale są też pająki mniejsze, nadrzewne, naziemne, są pająki łagodne i takie, które mogą zrobić krzywdę. Mamy czarną wdowę, bardzo trudno dostępny pająk, jeden z najsilniej jadowitych pająków na świecie. Ja opowiadam, tłumaczę, przełamuję lęk przed pająkami, bo można wziąć pająka na ręce. Mamy też plansze informacyjne, opisy, aby widz mógł wynieść stąd jak największą wiedzę, przełamać lęk i może przekonać się do terrarystyki. Mamy też największego skorpiona, jaki chodzi po tej ziemi i też śmiertelnie jadowitego. I jako ciekawostkę krocionogi, gatunek największy, afrykański do 38 cm dorastający. Mamy 40 tys. gatunków pająków i każdy jest inny. Jedne są groźne, inne nie.
Mnie najbardziej podobają się skorpiony – mówi Rafał. – Ale przyszedłem tutaj, aby potrzymać pająka. Skorpionów się trochę boję, ale pająków mniej.
Ja lubię skorpiony i pająki, podoba mi się ich wygląd – dodaje Kacper.
Ja się trochę boję, ale przyszłam tutaj z całą rodziną, dzieci namówiły swoją ciocię, a ja się załapałam – śmieje się babcia Ewa.
Iwona przyszła ze swoim synem Marcelem, który specjalnie na otwarcie wystawy założył bluzę z pająkiem: Te pająki wzbudzają respekt. Opisy bardzo pomagają, bo wiemy, jak dany pająk zachowuje się w przyrodzie, czy jest niebezpieczny, a którego można wziąć na ręce. Szczególnie te małe dzieci chcą ich dotykać. A ja przyszłam z synem, bo jest fanem Spidermana.
Podobają mi się najbardziej skorpiony i kilka pająków. Staram się robić jak najwięcej zdjęć każdemu z gatunków, aby pokazać kolegom – mówi Marcel.
Wystawa jest odpłatna. Normalny bilet kosztuje 15 zł, ulgowy 10. Zniżki są dla rodzin i grup. Wystawa będzie czynna do 26 stycznia, codziennie od 10:00 do 18:00.