Co roku dzień 11 lutego poświęcany jest zwiększaniu świadomości na temat Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Państwa członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego organizują wtedy wydarzenia promujące tę formę zgłaszania sytuacji nam zagrażających. Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, który służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. Wybranie numeru 112 nie wymaga odblokowania klawiatury telefonu komórkowego. Ponadto można go wybrać w telefonie bez karty SIM. Kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne.
W 2009 roku Parlament Europejski 11 lutego ustanowił Europejski Dzień Numeru Alarmowego, 11 lutego, drugi miesiąc i stąd numer 112 – mówi Maciej Wisławski, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. – To jest numer, który jest bardzo istotnym numerem, wszyscy powinni go znać i korzystać w trudnych sytuacjach, w sytuacjach zagrożenia np. w przypadku zdarzeń drogowych, pożaru, napadu, takich nieprzyjemnych, przykrych zdarzeniach losowych. Ten numer jest już w tej chwili bardzo powszechnie znany. Okazuje się, że ponad 70% osób ten numer kojarzy. Można zadzwonić na numer 112 nawet w sytuacji, kiedy nie mamy karty SIM w telefonie komórkowym. Dzwoniąc, należy opisać rodzaj zdarzenia, co się wydarzyło, jeżeli są ofiary, to opisać w skrócie ich stan zdrowia, to mogą być również innego rodzaju sytuacje, nie tylko wypadki drogowe. Należy podać lokalizację, gdzie to zdarzenie miało miejsce. To trzy podstawowe elementy, które należy dokładnie podać służbom, które odbierają numer 112. Osoba, która odbierze telefon, przede wszystkim powie, co należy natychmiast zrobić, jak ewentualnie ofiary zabezpieczyć i zaraz przystąpi do uruchamiania profesjonalnych służb ratunkowych.
Osoba dzwoniąca na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokuje linię telefoniczną komuś, kto właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w CPR. Takie zachowanie zagrożone jest karą aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Jednocześnie jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do 1000 zł.
Film i fot. www.gov.pl